"Seniorze nie daj się zabić"
Nigdy nie jest za późno na edukację i profilaktykę, szczególnie praktyczną oraz przydatną na co dzień. Osoby starsze mogą z nich czerpać wiele pożytków, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia. Bezpieczny, sprawny i zdrowy senior to również tańsze państwo.
Przyjazny stosunek do osób starszych jest miarą kultury i dojrzałości społeczeństwa, z korzyścią dla jakości życia zainteresowanych. Zwiększa on motywację do aktywności społecznej i zawodowej, podnosi sprawność psychofizyczną seniorów oraz ogranicza działania jednostek aspołecznych.
Warunkiem tak rozumianej pomyślności – na jesień życia – jest bezpieczeństwo, czyli ogólny stan spokoju, pewności i braku zagrożenia. Rzecz jasna, taka definicja nie wyczerpuje wielkiej złożoności, rodzajów i znaczenia tematyki bezpieczeństwa. Edukacja w tym przedmiocie jest procesem długotrwałym i wielopłaszczyznowym.
Populacja osób starszych w Polsce zwiększa się ilościowo i wiekowo. Państwo czyni starania by podnosić poziom wiedzy i zdrowia seniorów oraz by podnosić ich status rodzinny i społeczny.
Wymienionym celom i potrzebom służy m.in. projekt pod nazwą „Seniorze nie daj się zabić”, który został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Żurominie.
Realizacja projektu krzewi oraz rozwija przedmiotową tematykę bezpieczeństwa seniorów zarówno w miejscu zamieszkania, w ruchu drogowym i w cyberprzestrzeni, a także w życiu społecznym, czy w kontaktach z nieznajomymi. Policjanci Komendy Powiatowej w Żurominie oraz Posterunku Policji w Bieżuniu w dniu 30 maja na terenie miasta Bieżuń w ramach projektu wręczali seniorom gadzety i odblaski mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa seniorów poruszających się w rejonie dróg.
st. asp Robert Wierciński