Aktualności

Kampania "Kierowco! Nie polujemy na zebrach"

Data publikacji 11.11.2016

Od początku wrześnie br. na drogach powiatu żuromińskiego prowadzona jest kampania - "Kierowco! Nie polujemy na zebrach!", której głównym celem jest zwrócenie uwagi kierujących by zachowali ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. W akcję włączyło się 8 szkół z terenu powiatu. Kilka dni temu w Bieżuniu, Zielonej i Lubowidzu odbyły się uliczne (w pobliżu przejść dla pieszych) happeningi promujące akcję.

Uczniowie szkół podstawowych w Bieżuniu, Lubowidzu i Zielonej  włączyli się w kampanię profilaktyczną mazowieckiej policji pod nazwą – Kierowco! Nie polujemy na ZEBRACH. Młodzi sprzymierzeńcy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, przypominali kierowcom o ostrożności podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach  edukacyjnych, poświęconych bezpieczeństwu na drodze, które przeprowadzali nauczyciele oraz policjanci.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Potrącenie pieszego przez pojazd prawie zawsze kończy się poważnymi obrażeniami ciała bądź tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Wielu uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie. Aby walczyć z tym zjawiskiem mazowiecka drogówka realizuje kampanię profilaktyczną - Kierowco ! Nie polujemy na zebrach !!!

 

Mimo, że akcja dotyka jednego z najpoważniejszych problemów, realizowana jest w sposób niestandardowy i „z przymrużeniem oka”. Główna jej postać to ZEBRA, w języku potocznym będąca synonimem przejścia dla pieszych. Kampania na rzecz poprawy zachowań kierujących pojazdami w rejonach przejść dla pieszych jest realizowana w ramach projektu B&N     ( Bezpieczny Niechroniony).

 

Akcja prowadzona od początku września na drogach pow. żuromińskiego i całego mazowsza ma przypominać pieszym i kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych w pobliżu przejść dla pieszych niedaleko swoich szkół, biorą udziały w happeningach. Za pomocą plakatów apelują do kierowców o ostrożną i bezpieczną jazdę zbliżając się do przejścia dla pieszych. W bezpośrednich rozmowach z kierowcami przypominają im również by nie wyprzedzali przed „zebrami” i na nich oraz zwrócili szczególną uwagę na przechodzące po pasach dzieci.

mł. asp. Tomasz Wnuk

Powrót na górę strony