WYPADEK Z UDZIAŁEM PIJANEGO PIESZEGO
W nocy 27 lutego br. policjanci żuromińskiej komendy wspólnie z strażakami i załogą pogotowia pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w Bieżuniu na ulicy Mławskiej. Nietrzeźwy pieszy, bez elementów odblaskowych wszedł wprost pod koła samochodu ciężarowego iveco.
Kilka minut po północy w Bieżuniu na ulicy Mławskiej - poza obszarem zabudowanym, doszło do poważnego zdarzenia z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Samochodem iveco kierował 27-letni mieszkaniec powiatu lipnowskiego. Ze wstępnych ustalili policji wynika, że kierujący iveco jechał w kierunku miejscowości Bieżuń. Pieszy 27-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego z niewyjaśnionych jeszcze okoliczności szedł środkiem drogi, wprost pod koła samochodu. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała przetransportowany został do szpitala w Żurominie. Przeprowadzone badanie trzeźwości pieszego wskazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca samochodu był trzeźwy.
Policjanci z Bieżunia wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.
Policjanci przypominają:
Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – 100 zł.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast gdy taka osoba, korzysta z elementów odblaskowych, staje się ona widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie znajdował się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Autor: sierż. szt. Tomasz Łopiński