„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”inauguracja 4. edycji akcji profilaktyczno - informacyjnej - Aktualności - KPP w Żurominie

Aktualności

„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”inauguracja 4. edycji akcji profilaktyczno - informacyjnej

Data publikacji 25.09.2020

Żuromińscy policjanci zainaugurowali akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, która skierowana jest do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj żuromińscy policjanci zainaugurowali akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, która skierowana jest do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jej głównym celem jest przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po zmierzchu o obowiązku i zaletach używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Działania żuromińskiej drogówki mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ich elementami są zarówno spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach zajęć szkolnych, jak i czynności kontrolno-prewencyjne.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

sierż. szt. Monika Ejnik

Powrót na górę strony