Aktualności

Spotkanie z seniorami w ramach kampanii społecznej policjantów "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY”

Data publikacji 20.01.2023

Wczoraj w ramach kampanii "Świadomy- Czujny- Bezpieczny" mundurowi żuromińskiej komendy policji spotkali się seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W trakcie spotkania funkcjonariusze przestrzegali jak nie zostać ofiarą oszustwa metodą na „wnuczka, policjanta …”

Na spotkaniu przedstawiono najpopularniejsze metody oszustw takie jak: na wnuczka, na policjanta, administratora… . Omówiono krok po kroku schemat działania oszustów oraz ich przebieg na przykładowej sytuacji. Zwrócono uwagę na ważne element działania oszustów, którym jest „gra” na emocjach osoby starszej, wywierając przy tym presję czasu. Podkreślano, aby mimo napływu wieli informacji, w trakcie prowadzonej rozmowie telefonicznej, nie wciągnąć się rozmowę i pozwolić sobą manipulować. Temat rozmowy jest zazwyczaj jeden, osoba dla nas bliska (syn, córka, wnuczek...) potrzebuje pilnie pomocy, znalazł się rzekomo trudnej sytuacji, a jedynym wyjściem z opresji jest przekazanie pieniędzy celem wykupienia swojej winy. Oszuści powołują się na organy ścigania by uwierzytelnić fikcyjną sytuację. PAMIĘTAJMY! Policjanci nigdy nie poproszą cię o pieniądze! Nie pozwól na manipulowanie twoim sumieniem, nie pozwól wywierać na sobie presji czasu,  weryfikujmy wszystkie informację wśród bliskich czy z rodziną.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych, obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

- dzwoni telefon

- ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba

- rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie

- ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…

- pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy

- pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu

- rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie.

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz…

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112

- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę

- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

- nie działaj pochopnie pod presja czasu

- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób, PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI OSOBIŚCIE lub pod nr 112.

asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony