Aktualności

Podsumowanie Działań "Pasy"

Data publikacji 19.06.2017

W niedzielę policjanci ruchu drogowego przeprowadzili na terenie powiatu żuromińskiego działania pod nazwą „PASY”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone.

Akcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Stosowanie pasów przez kierującego i pasażerów znacznie zwiększa szanse przeżycia podczas wypadku drogowego. Przykładowo - zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa.

Podczas wypadku osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

Podsumowując działania:

Na terenie powiatu żuromińskiego policjanci skontrolowali 21 osób. Doszło do 14 wykroczeń w tym 10 wykroczeń za niestosowanie się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, ukaranych zostało 7 kierujących oraz 3 pasażerów.

 

 

asp. Robert Wierciński

Powrót na górę strony