Aktualności

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przyczyną zdarzenia drogowego

Data publikacji 12.05.2023

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Dziś (12.05), kilka minut po godzinie 6:00 do groźnie wyglądającego zadarzenia doszło na skrzyżowaniu dróg Syberia – Mleczówka – Huta (gm. Lubowidz). Kierujący fiatem punto 56-letni mieszkaniec gminy Lubowidz nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu i doprowadził do zderzenia się z prawidłowo jadącym 42-letnim kierującym fiatem. Na miejsce zdarzenia drogowego skierowana została również załoga pogotowia, gdzie na szczęście skończyło się na lekkich obrażeniach ciała. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Jak ustalili policjanci sprawcą zdarzenia był kierujący fiatem punto, który za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym ukarany został mandatem karnym.

Okazało się również, że sprawca zdarzenia nie posiada prawa jazdy. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna swoje uprawnienia stracił w 2014 roku i do dnia dzisiejszego nie zdecydował się ponownie poddać egzaminowi wiedzy teoretycznej i praktycznej by posiadane wcześniej uprawnienia odzyskać.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku kierującego, który nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, policjant obligatoryjnie sporządza wniosek o jego ukaranie do sądu, a ten może zasądzić grzywnę w kwocie do 30 tysięcy złotych i orzec wobec sprawcy wykroczenia zakaz prowadzenia pojazdów.

asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony