Aktualności

Policjanci ostrzegali mieszkańców przed oszustwami na „kwaterę”

Data publikacji 23.05.2023

Oszustwa podczas zamawiania hoteli, pensjonatów, kwater oraz metody stosowane przez oszustów na wnuczka oraz na policjanta. Podczas spotkania policjanci poruszyli także problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu żuromińskiego policjanci podejmują działania mające na celu dotarcie do jak największej grupy osób, aby ostrzec je przed działaniem oszustów. Oprócz artykułów medialnych, nagrań radiowych, ulotek, plakatów.

W trakcie spotkań z mieszkańcami powiatu policjanci omawiają najczęstsze metody jakimi posługują się sprawcy ze szczególnym uwzględnieniem metody „na wnuczka” i „na policjanta”. Jednak głównym tematem spotkania były oszustwa na tzw. kwaterę, które, polega na zamieszczeniu w internecie spreparowanego ogłoszenia, które opatrzone będzie pięknymi zdjęciami, bardzo dobrą lokalizacją, wysokim standardem i co najważniejsze, atrakcyjną ceną.

Pamiętajmy! Przeglądając oferty przede wszystkim powinniśmy zachować czujność w związku z tą atrakcyjną ceną. Jeżeli właśnie ona się pojawia to porównajmy taką ofertą z innymi podobnymi ofertami w internecie o podobnym standardzie i w podobnej lokalizacji.

Warto również uzyskać jak najwięcej danych o obiekcie, jego dokładnej lokalizacji, czy numerze KRS. Dzięki tym danym możemy w internecie potwierdzić istnienie danej kwatery.

Przypomnieli także osobom starszym, aby nie mówili obcym osobom ile mają pieniędzy, kosztowności i gdzie dokładnie mieszkają. Dodali również, że prawdziwi policjanci nigdy nie mówią o prowadzonych przez siebie akcjach, ani też nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź danych do konta bankowego. Jeżeli to robią to znak, że mamy do czynienia z oszustami i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów, wcześniej dokładnie rozłączając poprzednie połączenie.

asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony