RAZEM BEZPIECZNIEJ – WSPÓLNE SŁUŻBY Z WOPR i PSP
Za nami kolejne kontrole zbiorników wodnych na terenie powiatu żyrardowskiego. Policjanci wraz ze strażakami i ratownikami realizują zadania w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Mundurowi przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.
Wspólne działania służb mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie zbiorników wodnych, a także podniesienie świadomości osób przebywających nad wodą.
Wakacyjne, upalne dni to doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli
w jeziorach czy innych zbiornikach wodnych. Funkcjonariusze przypominają, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób powinniśmy stosować się bezwzględnie. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać
i na co zwracać szczególną uwagę. Wspólnie zadbajmy o to, aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych wrażeń.
Z uwagi na wysokie temperatury żyrardowscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli podczas wypoczynku nad wodą:
- Przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych
- Należy przestrzegać regulaminów przypisanych do kąpieliska.
- Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu
- Nie pozostawiajmy swoich rzeczy bez opieki. Złodzieje tylko czekają na taką okazję.
Apelujemy również do rodziców, opiekunów swoich pociech, aby nie zostawiali dzieci lub zwierząt w samochodzie, nawet na chwilę. Podczas upalnych dni w ciągu 30 minut wnętrze auta może nagrzać się do temperatury nawet 55ºC, a po godzinie może zbliżyć się nawet do 65-70ºC. Chwila beztroski może być przyczyną ogromnej tragedii. Do osób postronnych apelujemy o czujność! Jeśli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym aucie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować! Czujność przypadkowych osób może wtedy uratować życie. Za każdym razem wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Autor: st. sierż. Julia Szczygielska