Aktualności

Kontrole zbiorników wodnych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Data publikacji 01.08.2024

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie kontrolują zbiorniki wodne na terenie powiatu żyrardowskiego. Sprawdzają oznakowania akwenów i ostrzegają kąpiących się przed zagrożeniami.

Woda to żywioł. Z jednej strony piękny i relaksujący, z drugiej niebezpieczny i nieprzewidywalny. Dlatego też, odpoczywając nad akwenem musisz być świadomy potencjalnych zagrożeń i zawsze zachować ostrożność. Bezpieczeństwo nad wodą to priorytetowa sprawa dla policjantów. Dlatego też w sezonie letnim, funkcjonariusze z KPP Żyrardów w ramach działań „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przeprowadzają kontrole w rejonach zbiorników wodnych zarówno strzeżonych jak i niestrzeżonych. Mundurowi sprawdzają oznakowania zbiorników oraz czy w miejscach, gdzie jest to zabronione nikt nie wchodzi do wody. Podczas tych działań przypominają także o zasadach bezpiecznej kąpieli. Wszystko po to, aby uzmysłowić dorosłym i dzieciom jak niebezpiecznym żywiołem może być woda.

Pamiętajmy:

  • pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny - bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana (np.: przy falochronach, śluzach, mostach) informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze;
  • zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska oraz stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią, absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • nie skaczmy rozgrzani do wody, przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego;
  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką osób dorosłych;
  • zażywając kąpieli słonecznych nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy, jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości, jeśli nie, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby lub właściwe służby;
  • pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło czy kolorowe zabawki;
  • uważajmy na „dzikie kąpieliska”, nierzadko mają nieznane dno i głębokość;
  • nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam m.in. kara grzywny, pamiętajmy także o założeniu kapoka.

Przypominamy także, że w ramach letniej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” został ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą.

W konkursie mogą wziąć udział osoby lub zespoły do max. 3 osób w wieku od 5 do 16 lat. 

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 10 września 2024 r., wykonanego indywidualnie lub zespołowo, rysunku, plakatu lub spotu filmowego w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. kat. I - wiek: 5-10 lat,
  2. kat. II - wiek: 11-16 lat.

Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką rysunkową, malarską lub fotograficzną pozwalającą na utrwalenie obrazu na arkuszu o formacie nie większym niż format A3. Natomiast spot filmowy trwający maksymalnie do 60 sekund, powinien być wykonany techniką cyfrową przy użyciu kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego itp., oraz zapisany na płycie DVD, pendrive lub innym bezzwrotnym nośniku.

Praca plastyczna lub spot filmowy wraz z wypełnioną i podpisaną przez opiekuna zespołu kartą zgłoszenia powinny zostać przesłane na adres:

Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji,
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem konkurs „Artystyczny przeWODNIK”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2024 r., jednakże Organizator zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu trwania Konkursu i jego rozstrzygnięcia.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, quizy, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Zachęcamy wszystkich do systematycznego odwiedzania jej w trakcie trwającego sezonu letniego.

Autor mł.asp. Patrycja Sochacka

Powrót na górę strony