Jak można uniknąć włamania do naszego domu lub mieszkania? Policjanci przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa
Funkcjonariusze, podczas prowadzenia analizy zgłoszeń dotyczących włamań do mieszkań czy domów, zauważają, że niejednokrotnie tego typu sytuacji można byłoby uniknąć. W jaki sposób? Stosując się m. in. do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzieży naszej własności z mieszkań. Żyrardowscy policjanci stale prowadzą różnego rodzaju działania operacyjne i akcje prewencyjne, które mają na celu ograniczenie tego typu zdarzeń, ale dużo też zależy od nas samych.
Pamiętajmy, że sprawcy działają zarówno w dzień, jak i w nocy. Obserwują ilość osób zamieszkujących, godziny, w których zazwyczaj wychodzą z domu. Zwracają również uwagę czy mieszkanie jest zamykane. Pozostawienie nawet na chwilę drzwi otwartych do mieszkania bez nadzoru jest idealną okazją dla złodzieja.
W przypadku domu jednorodzinnego:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
- wyposaż drzwi do domu w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy,
- doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy,
- w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe,
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również swoim domownikom.
Wychodząc z domu:
- zamknij wszystkie okna i drzwi nie zostawiaj kluczy w „ukrytych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi itp.)
-pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych,
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek informujących o twoim wyjściu z domu, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste,
- wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania;
-unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii;
- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
-jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania,
- naucz swoje dzieci dyskrecji;
- kiedy wyjeżdżamy na dłużej, nigdy nie rozpowiadajmy na prawo i lewo o naszym wyjeździe.
Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwdziałać włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Nigdy nie zapominaj też o natychmiastowym poinformowaniu Policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym będą mogli podjąć bardziej skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań.
APELUJEMY!
O obserwowanie i informowanie Policji, nawet anonimowo, w przypadku zauważenia osób, które po zmroku zaglądają lub obserwują przed dłuższą chwilę domy jednorodzinne lub zauważenia podejrzanych samochodów stojących na uboczu. Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza.
Wasza czujność oraz współpraca z organami ścigania może doprowadzić do zmniejszenia tego typu przestępstw.
Jeżeli zauważycie coś niepokojącego REAGUJCIE I POWIADOMCIE o tym fakcie Policję dzwoniąc na numer KPP w Żyrardowie 47 7058 244 lub na nr. alarmowy 112.
Autor: st. sierż. Julia Szczygielska