XI Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku będą to już XI obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.
Po zmianach w przepisach w 2010r. handel ludźmi został wprowadzony do kodeksu karnego. Karalnym jest nie tylko handel, ale także przygotowanie do tego. Kary są wysokie- od 3 lat pozbawienia wolności za handel ludźmi i od 3 miesięcy do 5 lat za samo czynienie przygotowań do tego przestępstwa.
Karalnymi formami handlu ludźmi są:
-
werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
-
transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
-
dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
-
przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
-
przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
-
lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
Ważnym jest też to, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności muszą być połączone z użyciem:
- przemocy lub groźby bezprawnej,
- uprowadzenia,
- podstępu,
- wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.
Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.