Aktualności

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 18.10.2018

Dzisiaj, 18 października przypada XII Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Czym jest handel ludźmi? Czy dotyczy także Polski i Polaków? Na co zwrócić uwagę, by nie paść jego ofiarą?

Ofiarami handlarzy ludźmi padają co roku miliony ludzi na całym świecie: kobiety, mężczyźni, dorośli i dzieci. Handel ludźmi jest zjawiskiem bardzo złożonym z uwagi na różnice kulturowe, społeczne i ekonomiczne, jednak najczęstszą metodą jest wprowadzanie w błąd co do oferowanej pracy lub wykorzystywanie uczuć między ofiarą, a osobą werbującą. Osoby, które wpadną w sidła handlarzy są nie tylko wykorzystywane do niewolniczej pracy czy prostytucji, co najczęściej kojarzy nam się z hasłem handlu ludźmi. Zmuszanie do popełniania przestępstw, żebractwa czy zawierania fikcyjnych umów małżeńskich to kolejne odsłony tego procederu. Samo zjawisko handlu ludźmi jest bardzo dynamiczne, ze względu na silny związek z ruchami migracyjnymi. A jaką pozycję na mapie handlu ludźmi zajmuje Polska? Ze względu na swoje położenie jest nie tylko krajem pochodzenia, krajem tranzytowym, ale niestety też krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Polska jest jednak jednym z wielu państw, które aktywnie przeciwdziałają temu zjawisku, dodatkowo zapewnia też opiekę i wsparcie dla osób, które padły ofiarą tego procederu.

 

Osoby zagrożone handlem ludźmi:

-małoletnie

-w trudnej sytuacji życiowej

-poszukujące pracy za granicą, bez znajomości języka, prawa i kultury kraju, w którym się znalazły

 

Formy handlu ludźmi:

-do przymusowej pracy

-do prostytucji

-do żebrania i drobnych przestępstw

-do handlu organami

-do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych

 

Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!

Prześlij informację na adres:

handelludzmibsk@policja.gov.pl

 lub zadzwoń na numer telefonu zaufania:

+48 664 974 934

 

opracował: st. asp. Agnieszka Ciereszko

(na podstawie „Handel ludźmi w Polsce Raport za 2017 r.)

 

 

 

 

Powrót na górę strony