Aktualności

Ponad 1500 zagrożeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 11.04.2019

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu żyrardowskiego naniesione zostały 1574 zagrożenia. Co można zgłosić za pośrednictwem aplikacji? Na co zwrócić uwagę? Jak skorzystać?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została przekazana do użytku mieszkańców całej Polski 20 września 2016 roku. Od tamtego czasu tylko na terenie powiatu żyrardowskiego odnotowaliśmy 1574 zgłoszenia dotyczące zagrożeń w 27 kategoriach. Policjanci otrzymując zgłoszenie w aplikacji są dysponowani do jego weryfikacji, dzięki której potwierdzonych zostało 600 punktów. Kolejnymi działaniami podejmowanymi przez funkcjonariuszy, także we współpracy z innymi instytucjami (Straż Miejska, jednostki samorządowe, Straż Leśna, Straż Rybacka) podejmowane są czynności, których głównym celem jest usunięcie zagrożeń czyli ich wyeliminowanie. Z 600 punktów, które zostały potwierdzone, aż 566 zostało już wyeliminowanych. W powiecie żyrardowskim najczęściej zgłaszane są: nieprawidłowe parkowanie, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. W ostatnich tygodniach dzięki dobrej współpracy z samorządami poprawiona została infrastruktura drogowa. W Żyrardowie na ul. Izy Zielińskiej uzupełniono ubytki w jezdni, a w Mszczonowie na ul. Spokojnej postawione zostały „słupki” uniemożliwiające kierowcom jeżdżenie po chodniku i omijanie progów zwalniających. Te przykłady pokazują, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala mieszkańcom, ale także osobom które odwiedzają nasz powiat zwrócić uwagę na „bolączki” i mieć wpływ na to by zostały usunięte.

 

Trzeba pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, te należy zgłaszać na nr alarmowy 112. Zgłoszenia nanoszone w aplikacji muszą mieścić się w wyznaczonych w niej kategoriach. Ważnym jest również to, aby jak najdokładniej wskazać czego dotyczy problem, co pomaga policjantom jeszcze efektywniej reagować na zgłoszenia.

 

Aplikacja z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna w wersji na komputery (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html), ale także w formie darmowej aplikacji na telefony komórkowe.

 

st. asp. Agnieszka Ciereszko

Powrót na górę strony