Aktualności

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Parku Dittricha

Data publikacji 29.07.2019

W minioną sobotę w Parku Dittricha w Żyrardowie zrobiło się uroczyście i tłoczno od funkcjonariuszy Policji. Wszystko dlatego, że przy budynku dawnej Szkoły Szeregowych Policji Państwowej została odsłonięta tablica upamiętniająca jej funkcjonowanie. Inicjatywa ustawienia tablicy została podjęta przez Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie w związku z 100. Rocznicą powołania Policji Państwowej.

O godzinie 15:30 rozpoczęła się krótka i kameralna uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Parku Dittricha w Żyrardowie. W trakcie przygotowań do Powiatowego Święta Policji połączonego z 100. Rocznicą powołania Policji Państwowej pojawił się pomysł uczczenia funkcjonowania szkoły policyjnej w naszym mieście. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta oraz Muzeum Lniarstwa i Muzeum Mazowsza Zachodniego, w Parku Dittricha (od strony ul. Farbiarskiej) ustawiona została tablica pamiątkowa.

Historia Szkoły Szeregowych Policji Państwowej jest krótka, jednak bardzo ciekawa. Mimo, że funkcjonowała jedynie przez 3 lata, to wyszkolonych zostało tam 1282 funkcjonariuszy i 250 instruktorów powiatowych, co stanowiło prawie 40% ogólnej liczby absolwentów wszystkich szkół centralnych (pozostałe znajdowały się w Sosnowcu-Piastkach oraz Mostach Wielkich). Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb podziękował Zastępcy Prezydenta Żyrardowa Łukaszowi Choińskiemu za pomoc i wsparcie tej inicjatywy.

 

autor: st. asp. Agnieszka Ciereszko

  • Policjanci i goście zebrani na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Parku Dittricha w Żyrardowie.
  • Posterunek GRH  III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przy tablicy upamiętniającej funkcjonowanie Szkoły Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie.
  • Posterunek grupy rekonstrukcji historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przy tablicy pamiątkowej, po lewo policjanci zebrani na odsłonięciu tablicy.
  • Na zdjęciu od lewej: Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa- Łuaksz Choiński, ks. Robert Sierpaniak, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie- insp. arkadiusz Zgieb, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie- mł. insp. Edyta Marczewska oraz policjanci z GRH Szwadron i funkcjonariusze KPP w Żyrardowie
  • Przemowa Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiusz Zgieba, z jego lewej strony Zastępca Prezydenta Żyrardowa- Łukasz Choiński, obok przy tablicy pamiątkowego członkowie GRH Szwadron.
  • Przemowa Zastępcy Prezydenta Miasta Żyrardowa- Łukasza Choińskiego, po jego lewej stronie Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, po jego prawej stronie tablica pamiątkowa z posterunkiem GRH Szwadron.
  • Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie oraz Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa symbolicznie odsłaniają tablicę pamiątkową.
  • Pamiątkowe zdjęcie przy tablicy, na zdjęciu Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb, Zastępca Prezydenta Żyrardowa oraz funkcjonariusze i zebrani goście.
Powrót na górę strony