Aktualności

Seminarium historyczne i wystawa na temat funkcjonowania Policji Państwowej w dwudziestoleciu międzywojennym

Data publikacji 29.07.2019

W sobotnie popołudnie, tuż po odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Parku Dittricha, w Resursie odbyło się seminarium historyczne dotyczące funkcjonowania Policji Państwowej oraz szkoły policyjnej w Żyrardowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zorganizowany wykład był uczczeniem 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej.

Po przywitaniu gości przez insp. Arkadiusza Zgieba- Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie, głos został przekazany Panu Michałowi Łapińskiemu z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Szewron z Żyrardowa. W dwóch krótkich wykładach, Pan Michał przedstawił strukturę, umundurowanie i funkcjonowanie Policji Państwowej w okresie XX-lecia międzywojennego oraz funkcjonowanie Szkoły Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie. Wszyscy zebrani z zaciekawieniem wysłuchali wielu nieznanych informacji na temat Policji Państwowej, będącej pierwowzorem naszej dzisiejszej formacji. Jeszcze większe zainteresowanie wzbudził wykład na temat Szkoły Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie, która funkcjonowała w latach 1928-1931 na obecnej ul. Farbiarskiej. Wielu żyrardowiaków, nawet nie miało pojęcia o jej istnieniu. W ramach przygotowań do 100. Rocznicy powołania Policji Państwowej tak ważnym dla nas policjantów było przypomnienie historii nie tylko Policji, ale też miasta które było z Policją Państwową ściśle związane.

 

Kolejnym punktem seminarium było przedstawienie publikacji okolicznościowych : „Szkoła Policyjna w Żyrardowie 1928-1931” oraz Reprintu „Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1919-1932”. Pierwsza publikacja pod redakcją insp. Arkadiusza Zgieba zyskała koloru i życia. Praca naukowa, której autorem jest dr Stanisław Kozdrowski została wydana dzięki współpracy z Urzędem Miasta Żyrardowa.  Zdjęcia wykorzystane w książce pochodzą z Muzeum Mazowsza Zachodniego, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zdigitalizowanych wersji prasy międzywojennej. Druga książka to reprint bardzo cennego i unikatowego dzieła. W Muzeum Mazowsza Zachodniego znajduje się oryginał maszynopisu „Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1919-1932”. Do tego powiatu w okresie międzywojennym należał również obecny powiat żyrardowski. Z uwagi na wiek maszynopisu i jego zużycie Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, wspólnie ze Starostwem Powiatu Żyrardowskiego postanowił wykonać reprint tego niepowtarzalnego eksponatu. Dzięki tej księdze, możemy dowiedzieć się o tym co działo się w Żyrardowie i okolicach, jak funkcjonował powiat błoński. Przede wszystkim jednak jest to skarbnica wiedzy na temat Policji Państwowej, po której nie zachowało się zbyt wiele pamiątek. Partnerami wydania publikacji byli: Miasto Żyrardów, Gmina Mszczonów, Gmina Puszcza Mariańska, Gmina Radziejowice, Gmina Wiskitki, EMKA S.A., Towarzystwo Przyjaciół miasta Żyrardowa oraz Lagran Andrzej Koźbiał.

 

Na koniec spotkania swoje podziękowania oraz pamiątki dla insp. Arkadiusza Zgieba oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Pana Łukasza Choińskiego przekazali przedstawiciele GHR III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu oraz GRH Szewron.

 

Po zakończeniu seminarium, goście zostali zaproszeni na wystawę zorganizowaną w budynku Resursy w Żyrardowie. Wystawa dotyczyła funkcjonowania żyrardowskiej Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Oprócz przygotowania tematycznych tablic, na wystawie można było zobaczyć eksponaty, które użyczyły prywatne osoby: kolekcjonerzy oraz wnuk przodownika Policji Państwowej Edmunda Oskólskiego- Pan Wojciech Piekarski. To dzięki ich pomocy oraz wsparciu żyrardowskich historyków, w trakcie ostatnich dwóch miesięcy udało się skompletować wystawę. 

Kierujemy szczególne podziękowania za pomoc dla kolekcjonerów, Pana Wojciecha Piekarskiego oraz historyków: Pana Andrzeja Góralskiego, Janusza Matusiaka, , Mariusza Skrońskiego oraz Pani Barbary Rzeczyckiej, których pomoc była nieoceniona przy przygotowaniu wystawy. W przygotowaniu wystawy wsparli nas również: Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz pracownicy Urzędu Miasta Żyrardowa i Resursy.

 

 

autor: st. asp. Agnieszka Ciereszko

  • Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, insp. Arkadiusz Zgieb wita zebranych gości.
  • Pan Michał Łapiński z GRH Szewron prowadzi wykład na temat funkcjonowania Policji Państwowej w okresie międzywojennym.
  • Podziękowanie dla Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie, insp. Arkadiusza Zgieba od GRH III Okręgu Policji Państwowej  Komisariat w Radomiu
  • Podziękowanie dla Zastępcy Prezydenta Miasta Żyrardowa, Pana Łukasza Choińskiego od GRH III Okręgu Policji Państwowej  Komisariat w Radomiu
  • Publiczność uczestnicząca w seminarium historycznym na temat funkcjonowania Policji Państwowej.
  • Na zdjęciu widać osoby, które oglądają wystawę pt. "Żyrardowska Policja w okresie dwudziestolecia międzywojennego"
  • Na zdjęciu widać osoby, które oglądają wystawę pt. "Żyrardowska Policja w okresie dwudziestolecia międzywojennego"
  • Na zdjęciu widać osoby, które oglądają wystawę pt. "Żyrardowska Policja w okresie dwudziestolecia międzywojennego"
  • Współczesna część wystawy, publikacje okolicznościowe, medale okolicznościowe, miniatura sztandaru oraz księga pamiątkowa KPP w Żyrardowie.
Powrót na górę strony