Aktualności

Apel ostrzegający przed oszustami

Data publikacji 14.08.2020

Postawą godną podziwu i naśladowania wykazała się żyrardowska seniorka, która nie dała się oszukać. Zanim wypłaciła żądane pieniądze, sprawdziła czy opisana sytuacja miała miejsce. W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami podającymi się za naszych krewnych lub pukającymi do naszych mieszkań.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się, jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.

Podobna sytuacja miała miejsce wczorajszego popołudnia, gdzie to do jednej z mieszkanek Żyrardowa zadzwoniła „wnuczka” informując ją, że potrzebuje finansowej pomocy, gdyż potrąciła na przejściu dla pieszych osobę, która niestety zmarła. 88-latka poinformowała „wnuczkę”, że postara się zebrać tyle pieniędzy ile tylko zdoła. Po pełną kwotę wieczorem miał przyjechać adwokat wnuczki. Na szczęście mieszkanka Żyrardowa wykazała się czujnością, szybko zadzwoniła do swojej prawdziwej wnuczki zweryfikować opisaną sytuację. Okazało się, że nic takiego nie miało miejsca, dlatego też seniorka poinformowała o próbie oszustwa policję.

Pamiętajmy, że sprawcy oszustw mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując np., że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza „granicami prawa”. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za tę „wymyśloną usługę” znaczne sumy pieniędzy.

W wymienionych sytuacjach zawsze należy potwierdzić fakty przekazywane nam przez nieznajomego lub nieznajomą, którzy zapukają do naszych drzwi oraz zadzwonić osobiście pod numer telefonu członka rodziny, aby przekonać się, czy jego znajomy mówi prawdę. Należy przestrzegać zasady, że nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

sierż. Monika Helińska

Powrót na górę strony