Aktualności

Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani

Data publikacji 20.08.2020

Tylko jednego dnia żyrardowscy policjanci zatrzymali 3 kierujących pod wpływem alkoholu. Pokazuje to jak ważne są stałe kontrole, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą "na podwójnym gazie". O losie kierowców zadecyduje sąd.

W ciągu jednego popołudnia policjanci zatrzymali kolejne 3 nietrzeźwe osoby. Na terenie gminy Puszcza Mariańska funkcjonariusze z żyrardowskiej drogówki zatrzymali 48-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem. Badanie trzeźwości wskazało, że miał 2 promile alkoholu w organizmie. Co więcej był osobą poszukiwaną w związku z czym został on przewieziony do aresztu.

1,9 promila miał również 30-letni obywatel Ukrainy, który do kontroli został zatrzymany w nocy na terenie Mszczonowa.

Jednak niechlubnym rekordzistą okazał się być 29-letni mieszkaniec Mszczonowa, który prowadził samochód mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Kierującym "na podwójnym gazie" grożą teraz poważne konsekwencje. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyźni muszą się ponadto liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. Złotych

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Kierujący na tzw. „podwójnym gazie” zagraża nie tylko sobie, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne. Pamiętajmy, za kierownicę wsiadamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Nie wierzmy w mity, że kawa, zimy prysznic czy tłusty posiłek sprawi, że szybciej wytrzeźwiejemy. Organizm potrzebuje czasu na wydalenie alkoholu i regenerację. Stan trzeźwości możemy sprawdzić w każdej jednostce Policji.

 

sierż. Monika Helińska

Powrót na górę strony