Trzech nieletnich znalazło kartę bankomatową, którą płacili za zakupy - Aktualności - KPP w Żyrardowie

Aktualności

Trzech nieletnich znalazło kartę bankomatową, którą płacili za zakupy

Data publikacji 09.10.2020

Żyrardowscy policjanci zatrzymali trzech nieletnich chłopców, którzy płacili za zakupy znalezioną kartą bankomatową. Nastolatkowie kilka razy zbliżeniowo użyli jej w różnych sklepach płacąc za artykuły spożywcze. Cała trójka usłyszała 52 zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.

Karty bankomatowe z możliwością zbliżeniowego obrotu pieniędzmi stały się standardem. Nie zapominajmy jednak, że takie udogodnienia z korzystania pieniędzy coraz częściej wykorzystywane są także do kradzieży. Przekonał się o tym mieszkaniec Żyrardowa, który nawet nie zauważył, kiedy zgubił kartę bankomatową. Mężczyzna po rozmowie z pracownikami banku, poinformował Policję, że ktoś przy pomocy jego karty zrealizował kilkadziesiąt transakcji. Żyrardowscy policjanci ustalili gdzie zostały dokonane płatności. Okazało się, że sklepy, w których sprawcy zrobili zakupy posiadają monitoring. Po przejrzeniu obrazu z kamer sprawcy zostali wytypowani. Mundurowi zatrzymali trzech niepełnoletnich chłopców w wieku 14, 15 i 17 lat. Cała trójka usłyszała zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe.

Sprawcy przyznali, że znaleźli kartę i wtedy wpadli na pomysł, aby skorzystać z okazji i zrobić zakupy na czyjeś konto. Dokonali kilkudziesięciu płatności za artykuły spożywcze na kwotę ponad 1300 złotych. Wkrótce odpowiedzą przed sądem. Za kradzież z włamaniem na konto bankowe oraz posługiwanie się cudzą kartą może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, aby w przypadku utraty karty bankomatowej natychmiast poinformować placówkę bankową. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami.

Autor: sierż. Monika Helińska

Powrót na górę strony
-->