Kolejne próby oszustw metodą „na policjanta” - Aktualności - KPP w Żyrardowie

Aktualności

Kolejne próby oszustw metodą „na policjanta”

Data publikacji 21.10.2020

Żyrardowska policja ostrzega wszystkich, jak nie dać się oszukać metodą „na policjanta”, 20 października 2020 roku dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie otrzymał kolejne zgłoszenia o próbach oszustw tą właśnie metodą. Na szczęście żyrardowscy seniorzy nie dali się oszukać.

Schemat wygląda następująco: Do starszej osoby dzwoni oszust podający się za policjanta. Informuje, iż osoba najbliższa spowodowała wypadek i aby odzyskała wolność, wychodząc z aresztu, konieczna jest wpłata kaucji. Oszust prosi osobę o przekazanie wskazanej kwoty pieniędzy osobie, która się do niej zgłosi, bądź pozostawienie gotówki w umówionym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa. Policja radzi, by jak najszybciej taką rozmowę przerwać, rozłączyć się i zadzwonić na znany nam numer bliskiej osoby, by upewnić się, że ta sytuacja, o której ktoś nam opowiada, rzeczywiście się zdarzyła. Dla Policji ogromną szansą na skuteczne zatrzymanie sprawców jest jak najkrótszy okres od zdarzenia do powiadomienia. Przypomnieć należy, że w rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta jako osoba godna zaufania, która odbiera pieniądze. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Do mieszkanek Żyrardowa zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Poinformował je, że ich dzieci spowodowały wypadek i aby uniknnęły kary więzienia muszą wpłacić kaucję w wysokości 27tys. złotych. Zarówno 85-latka jak i 98-latka nie dały się wodzić za nos. Natychmiast przerwały połączenie i skontaktowały się ze swoimi bliskimi w celu weryfikacji informacji, a następnie poinformowały o próbie oszustwa policję.

Policjanci apelują, by nie podejmować żadnych pochopnych decyzji, zadzwonić do zaufanej osoby z rodziny lub bliskich, zachować szczególną ostrożność. Podkreślamy, aby o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie pod numer 47 70 582 00 lub pod numer alarmowy 112.

Autor: sierż. Monika Helińska

 

Powrót na górę strony
-->