Policjanci apelują o ostrożność na drodze - Aktualności - KPP w Żyrardowie

Aktualności

Policjanci apelują o ostrożność na drodze

Data publikacji 08.02.2021

W związku z opadami śniegu i marznącego deszczu, śliskimi, a miejscami nawet oblodzonymi jezdniami i chodnikami, policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Zimowa pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu czy marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Zatem wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

  • odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
  • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
  • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
  • zmniejszeniu prędkości,
  • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
  • unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
  • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej je sygnalizując
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy.

Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę, żeby uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie wbiegajmy na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia. Kamizelki, latarki (nawet ta w smarfonie), parasolki czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy z odległości nawet 150 metrów.

Policjanci apelują, by w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

Powrót na górę strony
-->