Wjechał na przejazd kolejowy pomimo zamkniętych rogatek
Tragicznie mógł się zakończyć wczorajszy wjazd 29-letniego mężczyzny na przejazd kolejowy w Radziwiłłowie. Kierujący wjechał na przejazd kolejowy pomimo opuszczonych zapór i czerwonego światła. Jego auto trafiło wprost pod nadjeżdżający pociąg.
Wczoraj po południu niezwykle nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się 29-latek, który wjechał na zamknięty przejazd kolejowy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący fordem jadąc od strony ulicy Warszawskiej w Radziwiłłowie Mazowieckim pomimo zamkniętych zapór i czerwonego światła na sygnalizacji świetlne,j wjechał na przejazd kolejowy. Jego auto trafiło wprost pod nadjeżdżający pociąg. W wyniku uderzenia nadjeżdżającego pociągu relacji Warszawa Główna- Łódź Fabryczna pojazd został zepchnięty na chodnik. A oderwane elementy forda uszkodziły inny pojazd. Kierujący fordem trafił do szpitala. Zarówno maszynista jak i 29-latek byli trzeźwi.
Teraz policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają dokładne okoliczności i szczegółowy przebieg tego zdarzenia.
Policja apeluje:
Razem zadbajmy o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych!
Pamiętajmy!
-
pociąg zawsze ma pierwszeństwo!
-
przed każdym przejazdem kolejowym zachowaj szczególną ostrożność. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma dodatkowych zabezpieczeń,
-
przed wjazdem na tory upewnij się, że nie zbliża się pociąg,
-
nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz wciąż świeci się czerwone światło.
Jeśli Twój samochód zostanie unieruchomiony na przejeździe:
-
gdy widzisz pociąg, musisz ratować życie, uciekaj w bezpieczne miejsce,
-
jeśli jest na to czas, znajdź „Żółtą naklejkę PLK”, która znajduje się na napędzie rogatek oraz na krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Na naklejce znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego,
-
zadzwoń na numer alarmowy 112 i podaj numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 powiadomi o sytuacji ekspozyturę PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wyda polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.
Autor: mł. asp. Emilia Wielorańska