Aktualności

Uwaga! Oszuści nie śpią

Data publikacji 07.03.2022

Żyrardowscy policjanci ostrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze. Przestępcy wysyłają link przekierowujący na fałszywą stronę banku, gdzie pojawia się komunikat o wpisanie loginu i hasła.

Oszuści próbują wielu sposobów, by wyłudzić dane oraz pieniądze z kont bankowych. Najczęściej stosują tak zwany „phishing” czyli metodę, w której podszywają się pod różne osoby, strony internetowe lub firmy i za pomocą komunikatorów wysyłają wiadomości zawierające link, dzięki któremu wyłudzają: loginy i hasła do kont bankowych, numery kart płatniczych, numery CVV, numery dowodów osobistych oraz numery PESEL.

Całkiem niedawno podobna sytuacja dotknęła mieszkankę gminy Mszczonów, która otrzymała w wiadomości email link przekierowujący na fałszywą stronę banku. Niczego nieświadoma kliknęła w link i została przeniesiona do strony, gdzie podała wszystkie wymagane dane, m.in. login i hasło do konta bankowego.  W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do oszczędności. Mieszkanka naszego powiatu straciła kilka tysięcy złotych.

W związku z pojawiającymi się działaniami oszustów w szczególności przy pomocy popularnej formy płatności apelujemy o ostrożność i przypominamy o ważnych zasadach bezpieczeństwa.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa oszustów działających tą nową metodą, wszyscy użytkownicy komputerów, telefonów komórkowych powinni pamiętać o:

  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Warto także zabezpieczyć swoje konto na Facebooku, aby oszustowi trudniej było włamać się na nasze konto i podszyć się pod nas. W tym celu należy włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Oznacza ono, że logowanie na każdym nowym urządzeniu trzeba dodatkowo potwierdzić otrzymanym kodem SMS-owym.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Pamiętajmy! Przede wszystkim o ograniczonym zaufaniu.

Autor: st. sierż. Monika Michalczyk

Powrót na górę strony