Aktualności

ROADPOL SAFETY DAYS 2022 NA TERENIE POWIATU ŻYRARDOWSKIEGO

Data publikacji 21.09.2022

ROADPOL SAFETY DAYS to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego ukierunkowane na dążenie do założeń z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych na drogach. W związku z działaniami funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie w dniu 21 września prowadzą działania prewencyjno-profilaktyczne, których celem jest zminimalizowanie ilości zdarzeń w ruchu drogowym.

W ramach prowadzonych działań policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie reagują przede wszystkim na niżej wymienione wykroczenia :

- wszelkie przekroczenia dopuszczalnej prędkości,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na to przejście,

- nieustąpienie pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzeniu wspomagającym ruch, znajdującym się na przejeździe dla rowerzystów,

- nieustąpienie pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy  użyciu urządzenie wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub drodze dla rowerów przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną,

- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim,

- wyprzedzaniu na skrzyżowaniu,

- zagrożenia powodowane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego ,

- niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów pojazdów,

- korzystanie przez kierujących podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Ponadto w ramach działań profilaktycznych, odbyły się spotkania z uczniami w klasach IV Szkoły Podstawowej, przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową. Podczas spotkań omówione zostały przepisy ruchu drogowego w zakresie ruchu rowerów oraz bezpiecznej jazdy na rowerze. Uczestnicy spotkania mieli możliwość  zapoznania się z konsekwencjami poruszania się pod wpływem alkoholu  przy użyciu alkogogli.

Spotkania zostały przeprowadzone także w młodszych klasach, podczas których zapoznano uczniów z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Uczestnikom działań zostały wręczone opaski odblaskowe.

Powyższe działania mają na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

 

st.sierż.Patrycja Sochacka

Powrót na górę strony