Aktualności

BEZPIECZEŃTWO TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA

Data publikacji 08.12.2022

W czwartek (01.12) w Centrum Kultury w Żyrardowie odbyła się powiatowa debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu na terenie powiatu żyrardowskiego. Tematem spotkania były przede wszystkim problemy mieszkańców zdiagnozowane na podstawie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, priorytetowe działania dzielnicowego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zagrożenia związane z atakami na systemy teleinformatyczne.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie insp. Edytę Marczewską. Na debacie obecny był Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, przedstawiciele powiatu żyrardowskiego, przedstawiciele miasta i gminy Mszczonów, miasta i gminy Wiskitki, gminy Radziejowice, gminy Puszcza Mariańska, przedstawiciele szkół i instytucji na terenie całego powiatu, z którymi współpracujemy i prowadzimy działania na rzecz bezpieczeństwa oraz społeczność powiatu żyrardowskiego.

Podczas debaty Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Edyta Marczewska omówiła strukturę naszej jednostki, przedstawiła stan bezpieczeństwa na terenie powiatu żyrardowskiego z uwzględnieniem 7 kategorii przestępstw, jak również bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Podkreśliła rolę dzielnicowego w funkcjonowaniu Policji. Przedstawiła także działania profilaktyczne organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie. Podczas debaty omówione zostało także narzędzie teleinformatyczne – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo oraz aplikacja mobilna ,,Moja Komenda”, dzięki której w szybki sposób możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym. W związku z kampanią mazowieckich policjantów "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY” omówiona została także profilaktyka zagrożeń związana z atakami na systemy teleinformatyczne.

Podczas debaty Komendant żyrardowskiej Policji w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu i Narodowego Banku Polskiego wręczył zwyciężczyni konkursu pn.,,Bezpieczny konsument – to ja!” okolicznościowy dyplom oraz bon podarunkowy. Laureatka otrzymała także upominek od Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu od września realizowała II edycję projektu pn. „Policyjna Akademia Bezpiecznego Konsumenta”, dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Jednym z elementów projektu był konkurs edukacyjny dla młodzieży pn. „Bezpieczny konsument - to ja!" z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego konsumenta. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół średnich, którego przedmiotem było przygotowanie pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką. Wyróżnienie w przedmiotowym konkursie otrzymała Nikola Krzekotowska, uczennica Zespołu Szkół nr.3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach.

W dalszej części spotkania głos zabrał Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który podziękował za przybycie na debatę oraz za pracę funkcjonariuszy na terenie powiatu żyrardowskiego. Podkreślił również, że istotnym elementem dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu jest ciągła współpraca wszystkich instytucji i samorządów lokalnych.

W kolejnej części debaty uczestnicy zadawali pytania oraz przedstawiali swoje spostrzeżenia i uwagi na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jednym z tematów była konieczność zwiększenia zaangażowanie władz samorządowych w zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Zgłoszonym problemem wynikającym z przeprowadzonej wśród uczestników ankiety jest konieczność wzmożenia kontroli w rejonach przejść dla pieszych pod kątem popełniania wykroczeń przez pieszych i rowerzystów .

Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie insp. Edyta Marczewska, podsumowując debatę podziękowała wszystkim obecnym za udział w spotkaniu oraz za zabranie głosu w dyskusji. Podkreśliła również, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo a ważnym elementem w tej dziedzinie jest współpraca różnych instytucji z lokalnym społeczeństwem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

st.sierż.Patrycja Sochacka

Powrót na górę strony