BEZPIECZNE ŚWIĘTA. BĄDŹ ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY
Przed świętami, a także w czasie świąt jesteśmy szczególnie narażeni na kradzieże kieszonkowe. Kradzież kieszonkowa należy do tej grupy przestępstw przeciwko mieniu, które wymagają od sprawcy nie tylko pokonania przeszkody na drodze do przedmiotu przestępstwa, ale także oddziaływania na psychikę osoby okradanej. Okradanie zdenerwowanych lub zmęczonych ludzi jest dla kieszonkowców dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Złodzieje zazwyczaj atakują w tłoku podczas wsiadania czy opuszczania pojazdu. Wielokrotnie sami powodują ścisk lub absorbują czymś uwagę osoby okradanej. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej.
Policja apeluje o ostrożność i o przestrzeganie poniższych zasad, które mogą zminimalizować ryzyko, że padniemy ofiarą złodzieja:
- Portmonetki i portfele trzymać należy w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni;
- Nie należy przenosić portfeli z pieniędzmi w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach;
- Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, torebkę lub teczkę z zawartością należy trzymać przed sobą;
- Ważne jest prawidłowe noszenie torebki - zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku, z zapięciem od strony właścicielki;
- W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą;
- W miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie, torebki;
- Nie należy pozostawiać dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmiotów w samochodach w widocznym miejscu.
Pamiętajmy, aby robiąc zakupy, czy to w placówkach handlowych, czy też internecie, zachować ostrożność. Przebywając w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej, przechowujmy dokumenty i pieniądze w bezpiecznych miejscach. O bezpieczeństwie nie zapominajmy również podczas zakupów w sieci. Przestępcy działający w internecie wykorzystują wiele technik i sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze. Aby temu zapobiec, stosujmy się do kilku podstawowych zasad:
- Czytaj opinie o sprzedającym/kupującym.
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Zachowaj szczególną ostrożność w serwisach ogłoszeniowych – dokładnie zapoznaj się z zasadami bezpiecznych płatności danego portalu.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal.
- Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory i aplikacje.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty, fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
- Dokładnie czytaj SMS-y dotyczące autoryzacji transakcji w banku.
W przypadku jeśli zostaniemy już oszukani, lub okradzeni, nie zwlekajmy z powiadomieniem policji. Nie zostawiajmy tego „na po świętach”. Każda chwila zwłoki zmniejsza prawdopodobieństwo że sprawca zostanie wykryty, a nasze mienie (rzeczy lub pieniądze) odzyskane.
Projekt Świadomy-Czujny- Bezpieczny realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji że. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej