Aktualności

Kontrole miejsc przebywania osób narażonych na wychłodzenie

Data publikacji 15.12.2022

Żyrardowscy policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy i schronienia w związku z obniżająca się temperaturą. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, klatki schodowe, strychy, altanki, ogródki działkowe i tereny zielone znajdujące się na terenie miasta.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że wiele osób narażonych jest na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne. Każdy może uratować życie, informując służby
o osobach, które potrzebują pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon na numer 112, aby uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni, Reagujmy!

Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Często ludzie
z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do śmierci. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy znacznie szybciej traci ciepło.

Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które
z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby
z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka — nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja
i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

sierż. Julia Szczygielska

Powrót na górę strony