OZNAKUJ SWÓJ ROWER
Zawsze warto podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, które mogą nas uchronić przed kradzieżą roweru lub ułatwić odnalezienie go, gdy już zostanie przez kogoś przywłaszczony. Jedną z dostępnych możliwości zabezpieczenia jest jego znakowanie. Aby oznakować rower wystarczy mieć dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne.
Rozpoczął się sezon wiosenno-letni w którym chętnie wybieramy się na przejażdżkę rowerem. Niestety wiąże się to również z kradzieżami jednośladów. Zdarza się, że cykliści pozostawiają swoje rowery bez zabezpieczenia przed sklepami, bibliotekami, itp. Wystarczy chwila nieuwagi i pozostawiony rower bez prawidłowego zabezpieczenia jest w rękach złodzieja. Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru. Jeśli już zabezpieczamy nasz rower, warto robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem, np. znaku drogowego, parkometru, balustrady, kaloryfera na korytarzu.
Pamiętajmy, aby:
- nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia,
- zawsze należy przypinać się za ramę do trwałego i mocnego elementu, na przykład stojaków rowerowych typu U
- zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych
- odchodząc od roweru warto zdjąć z niego ruchome elementy tj. licznik. Dodatkowe oświetlenie, bidony czy sakwy.;
- dobrze jest oznakować rower, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.
NA CZYM POLEGA znakowanie:
-
Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję.
Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.
Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.
-
Policjanci wykonują oznaczenia również specjalnym flamastrem, które są niewidoczne gołym okiem.
Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń: - rama roweru pod kierownicą,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.
Na znakowanie, po uprzednim umówieniu terminu, powinna zgłosić się osoba pełnoletnia, z ważnym dowodem osobistym i dowodem zakupu roweru, w przypadku jego braku policjanci przyjmą oświadczenie ustne.
Aby umówić się na oznakowanie roweru należy skontaktować się z niżej wymienionymi funkcjonariuszami:
Komenda Powiatowa Policji w Żyrardowie: sierż. Julia Szczygielska st. sierż. Patrycja Sochacka – tel. 47 70 58 244
Policjanci przypominają i apelują aby przed przybyciem na znakowanie, rower był czysty. Jest to niezbędne do prawidłowego naniesienia na ramę jednośladu, indywidualnego oznaczenia.
Autor: sierż. Julia Szczygielska