TYDZIEŃ PROFILAKTYKI – „DNI BEZPIECZEŃSTWA”
Od 12 aż do 16 czerwca trwały „Dni Bezpieczeństwa”. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkania z młodzieżą zostały zorganizowane w celu przygotowania młodzieży do wakacji, aby dzieci spędziły bezpiecznie okres wakacyjny. Moc atrakcji i dobra zabawa, podczas której można było się wiele nauczyć to to co chcieliśmy osiągnąć!
Podczas tych kilku dni spotkaliśmy się z prawie 1500 uczniami, którzy oprócz zabawy brali udział w spotkaniach dotyczących bezpiecznych wakacji. W tym roku odwiedziliśmy Korytów, Guzów, Mszczonów, Żyrardów, Puszczę Mariańską. Do udziału w spotkaniach z młodzieżą zaproszeni zostali: strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie, ratownicy Powiatowego Żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Grójec, funkcjonariusze z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach, 61 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Książenic, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żyrardowie, Służba Celno-Skarbowa w Żyrardowie, harcerze Hufiec Mszczonów. Wszystkie wymienione instytucje przybliżały najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpiecznego wypoczynku nie tylko nad wodą i w lesie, ale także w domu i podróży. Ten tydzień to także świetna okazja, do pokazania jak atrakcyjna może być praca policjanta, strażaka, ratownika wodnego, celnika skarbowego czy żołnierza.
Jakie atrakcje były dostępne dla młodzieży? Możliwość ubioru w osprzęt PZ na co dzień wykorzystywanym przy zabezpieczeniach, slalom w alko i narkogoglach na torze przeszkód. Dużym zainteresowaniem cieszyła się układanka zdarzeń w grze „W niebezpieczeństwie”. Dzieci miały też okazję udziału w grze wielkoformatowej „Zostań Kierowcą”. Plansza o wymiarach 5x5m, wielka kostka i dzieci jako pionki to coś co robiło wrażenie na najmłodszych uczestnikach i dzięki czemu nauka znaków drogowych była przyswajana błyskawicznie.
Żyrardowski WOPR bardzo profesjonalnie zajął się tematyką bezpieczeństwa nad wodą i jak co roku zgromadził tłumy słuchaczy i chętnych do przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy. Pokazanie sprzętu, którego WOPR-owcy używają na co dzień, pomogło zrozumieć ich pracę. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się czworonożny przyjaciel WOPR-u, czyli pies służbowy.
Bezpieczny wypoczynek w lesie, to był temat, którym zajęła się Straż Leśna, przypominając o tym, że to my w lesie jesteśmy gośćmi i zaśmiecanie, hałasowanie czy podpalanie ognisk, to coś co zaburza ekosystem lasów.
Wiele zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie pokazali również harcerze z Hufiec Mszczonów, którzy przygotowali praktyczne konkurencje w formie zabaw dla młodzieży.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przedstawiali najmłodszym zasady bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, prowadzili również profilaktykę chorób odkleszczowych, zasad higieny i zasad ochrony przed słońcem podczas wysokiej temperatury w okresie wakacyjnym poprzez różne formy tj. kolorowanki, quizy, eksperymenty z wodą.
61 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Książenic chętnie zaprezentował wojskowy sprzęt uczestnikom i omówił dokładnie specyfikę swojej pracy zainteresowanym.
Jedną z wielu atrakcji, które zebrały wielką publiczność był pokaz tresury policyjnych psów służbowych, które razem ze swoimi przewodnikami przyjechały z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach. Pokazy posłuszności i agresji, to to co spowodowało, że prawie 200 osób w ciszy czekało na kolejne minuty spotkania. Oprócz pokazu posłuszeństwa pokazali również sytuacje w jakich używa się psów służbowych w Policji.
Młodzież cieszyła się również zainteresowaniem zawodu strażaka. Dzieci miały możliwość przyjrzenia się strażackiemu sprzętu, wyposażenia wozu strażackiego i przypomnienia zasad podczas udzielania pierwszej pomocy.
Za pomoc w organizacji poszczególnych spotkań serdecznie dziękujemy Dyrektorom: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej, Szkoły Podstawowej w Korytowie A, Szkoły Podstawowej w Guzowie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie, Szkoły Podstawowej w Mszczonowie. Dziękujemy również za pomoc w przygotowaniu uczniom klasy mundurowej o profilu policyjnym z Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i pomoc.
sierż. Julia Szczygielska