Aktualności

Utonięcie w Zalewie Żyrardowskim

Tragicznie dla 19-letniego żyrardowianina zakończyła się kąpiel w zalewie Żyrardowskim. Mężczyzna wraz z kolegą postanowił się ochłodzić w sobotnie popołudnie, niestety w pewnym momencie zaczął tonąć, mimo podjętej przez załogę pogotowia reanimacji 19-latka nie udało się uratować.

Młodzi mężczyźni zbagatelizowali znaki zakazu kąpieli i weszli do wody by się schłodzić. Niestety 19-latek w pewnym momencie zaczął tonąć, a jego kolega nie był w stanie go wyciągnąć z wody. Wyszedł więc na brzeg i wezwał pomoc, po godzinie poszukiwań strażacy z PSP Żyrardów wyłowili z wody 19-latka, którego mimo reanimacji nie udało się uratować. To pierwszy przypadek utonięcia w tym roku, w 2016 także po stronie gdzie kąpiel była zakazana utonęły dwie osoby. Apelujemy do wszystkich, którzy szukają ochłody aby wybrali się do miejsc gdzie wyznaczone są strzeżone bądź niestrzeżone kąpieliska. Pływanie w  miejscach gdzie kąpiel jest zakazana jest bardzo niebezpieczna: niesprawdzone dno, wiry wodne to tylko jedne z podstawowych zagrożeń. Pamiętajmy również o tym, aby:

 

  •        nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  •        nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  •        nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  •        po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  •        nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  •        nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  •        nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  •        dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  •       podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Przestrzegając powyższych zasad zwiększamy swoje bezpieczeństwo podczas naszego wypoczynku nad wodą.

 

 

Oprac.: asp. Agnieszka Ciereszko

 

 

Powrót na górę strony