Bezpieczństwo pieszych
Pamiętajmy o obowiązku dbania o własne bezpieczeństwo. Bądź odpowiedzialnym i widocznym pieszym. Zawsze obserwuj sytuację na drodze i w rejonie przejść dla pieszych. Daj kierowcy szanse aby mógł Cię zobaczyć!
Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.
Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy, musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans.
Pieszy uczestniku ruchu drogowego, jeśli podejrzewasz, że kierowca nie zdąży zahamować, nie wchodź na przejście dla pieszych. Pamiętaj, że auta jadącego nawet 40 km/h nie da się natychmiast zatrzymać w miejscu. Przed wejściem na przejście dla pieszych warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierującym i upewnić się, że widzi pieszego i będzie w stanie zahamować. Bardzo ryzykowne jest nagłe wchodzenie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej zatrzymać się przed przejściem i upewnić się, że wejście na pasy będzie bezpieczne.
st.sierz.Patrycja Sochacka