Aktualności

Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami oraz oszustwami metodą ,,na wnuczka” - rozmawiają też o aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 22.08.2017

Od rana dzielnicowi wspólnie z funkcjonariuszami z zespołu do spraw profilaktyki społecznej i patologii prowadzili na lokalnym targowisku działania  mające na celu uczulenie przebywających tam osób przed zagrożeniem jakim są kieszonkowcy oraz najczęstszymi metodami działania oszustów. Wzmożone działania profilaktyczne są prowadzone w ramach kampanii ,, Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas akcji rozmawiano także z mieszkańcami na temat aplikacji Moja Komenda. Dzielnicowi z Ostrołęki, jak i powiatu ostrołęckiego często odwiedzają  mieszkańców swoich rejonów służbowych rozmawiając na temat zagrożeń, na które mogą być narażone, m.in. osoby starsze. Podczas spotkań rozdają oni także ulotki informacyjne. W broszurach zawarte są informacje na temat kradzieży i oszustw metodami ''na wnuczka'', czy ''na policjanta'', a także wskazówki na unikniecie wspomnianych zagrożeń . Ulotki skierowane są nie tylko do seniorów, ale również ich rodzin.

Chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób funkcjonariusze dziś przed godziną 6 pojawili się na targowisku miejskim w Ostrołęce. Spotkania oprócz walorów profilaktycznych były doskonałą okazją do rozmowy na temat problemów, które nurtują naszych mieszkańców. Podczas spotkań mundurowi rozdawali ulotki z informacjami na temat najczęstszych zagrożeń. Ponadto w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” ostrołęccy  policjanci w dzisiejszych działaniach oraz  podczas codziennej służby rozpowszechniają informacje dotyczące aplikacji „Moja Komenda” i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze instruują, jak zainstalować aplikacje oraz jak z niej korzystać, podpowiadają też, jak jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego, wpisując adres lub imię i nazwisko policjanta.

Mundurowi przypominają, iż usługa jest bezpłatna i można z niej korzystać również bez dostępu do Internetu, czyli w trybie offline. Dzielnicowi propagują również korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach w okolicy. Mieszkańcy dowiadują się o tym, że zgłoszenia są anonimowe, a każda informacja pojawiająca się na mapie jest weryfikowana przez policjantów. Policjanci podkreślają jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest aplikacją, która służy zgłaszaniu pilnej interwencji i konieczności natychmiastowego przyjazdu policjantów na miejsce. Do tego celu należy wykorzystywać telefony alarmowe 997 lub 112.

 

Autor: asp. Tomasz Żerański/RJ

Powrót na górę strony