Aktualności

Kolejne działania ostrołęckich policjantów skierowane przeciwko kieszonkowcom

Data publikacji 29.08.2017

Policjanci z ostrołęckiej komendy po raz kolejny prowadzili działania skierowane na przeciwdziałanie kradzieżom kieszonkowym. Od dzisiejszego ranka po raz kolejny dzielnicowi wspólnie z funkcjonariuszami z zespołu do spraw profilaktyki społecznej i patologii prowadzili działania na Targowisku Miejskim w Ostrołęce mające na celu uczulenie przebywających tam osób przed zagrożeniem jakim są kieszonkowcy oraz najczęstszymi metodami działania oszustów.

Od rana dzielnicowi wspólnie z funkcjonariuszami z zespołu do spraw profilaktyki społecznej i patologii prowadzili na lokalnym targowisku działania  mające na celu uczulenie przebywających tam osób przed zagrożeniem jakim są kieszonkowcy oraz najczęstszymi metodami działania oszustów. Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i nie popełniać błędów, które w ciągu kilku sekund bezlitośnie wykorzystują kieszonkowcy.

Policjanci z Ostrołęki cały czas szukają nowych sposobów docierania z działaniami prewencyjnymi do szerszej grupy odbiorców. Dlatego też dziś rano mundurowi pojechali na Targowisko Miejskie w Ostrołęce, aby rozmawiać z osobami tam przebywającymi na tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Rozmawiano na temat sposobów działania ,kieszonkowców, oszustw metodą ,,na wnuczka” i ,,na policjanta” oraz wskazywano sposoby postępowania na uniknięcie tego rodzaju zagrożeń.

Wzmożone działania profilaktyczne są prowadzone w ramach kampanii ,,Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas akcji rozmawiano także z mieszkańcami na temat aplikacji Moja Komenda. Dzielnicowi z Ostrołęki, jak i powiatu ostrołęckiego często odwiedzają  mieszkańców swoich rejonów służbowych rozmawiając na temat zagrożeń, na które mogą być narażone, m.in. osoby starsze. Podczas spotkań rozdają oni także ulotki informacyjne. W broszurach zawarte są informacje na temat kradzieży i oszustw metodami ''na wnuczka'', czy ''na policjanta'', a także wskazówki na unikniecie wspomnianych zagrożeń . Ulotki skierowane są nie tylko do seniorów, ale również ich rodzin.

Spotkania oprócz walorów profilaktycznych były doskonałą okazją do rozmowy na temat problemów, które nurtują naszych mieszkańców. Podczas spotkań mundurowi rozdawali ulotki z informacjami na temat najczęstszych zagrożeń. Ponadto w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” ostrołęccy  policjanci w dzisiejszych działaniach oraz  podczas codziennej służby rozpowszechniają informacje dotyczące aplikacji „Moja Komenda” i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze instruują, jak zainstalować aplikacje oraz jak z niej korzystać, podpowiadają też, jak jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego, wpisując adres lub imię i nazwisko policjanta.

Mundurowi przypominają, iż usługa jest bezpłatna i można z niej korzystać również bez dostępu do Internetu, czyli w trybie offline. Dzielnicowi propagują również korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach w okolicy. Mieszkańcy dowiadują się o tym, że zgłoszenia są anonimowe, a każda informacja pojawiająca się na mapie jest weryfikowana przez policjantów. Policjanci podkreślają jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest aplikacją, która służy zgłaszaniu pilnej interwencji i konieczności natychmiastowego przyjazdu policjantów na miejsce. Do tego celu należy wykorzystywać telefony alarmowe 997 lub 112.

 

Autor: asp. Tomasz Żerański/RJ

Powrót na górę strony