Aktualności

Zabłyśnij na drodze - Noś odblaski

Data publikacji 01.10.2024

1 października Policja już po raz kolejny realizuje inicjatywę pn. „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”, która zainauguruje akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Akcja potrwa od 1 października 2024 r. do końca roku.

Pierwszy odblask został wynaleziony przez brytyjskiego inżyniera Percy'ego Shawa w 1934 roku. Shaw inspirował się sytuacją, której sam doświadczył podczas jazdy samochodem w nocy. Dzięki odbiciu światła reflektorów od kocich oczu, Shaw zorientował się, że znajduje się na skraju niebezpiecznego zakrętu. To wydarzenie doprowadziło go do stworzenia pierwszego „kociego oka” – odblaskowego elementu umieszczanego na drodze, który pomagał kierowcom lepiej widzieć trasę w nocy. Wynalazek ten zrewolucjonizował bezpieczeństwo drogowe, szczególnie na nieoświetlonych odcinkach dróg.

Odblaski to nie tylko elementy drogowe, ale także akcesoria noszone przez pieszych i rowerzystów, które znacznie poprawiają ich widoczność po zmroku.

Używanie odblasków na drodze jest kluczowe dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze, a warunki pogodowe ograniczają widoczność. Osoba nosząca odblaski jest widoczna z odległości nawet 150-300 metrów, co daje kierowcom więcej czasu na reakcję i uniknięcie niebezpiecznych sytuacji. Noszenie odblasków przez pieszych, rowerzystów i motocyklistów znacznie zmniejsza ryzyko wypadków, dlatego ich stosowanie powinno być nawykiem każdego uczestnika ruchu drogowego. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Dzięki współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu od dzisiaj w autobusach komunikacji miejskiej oraz na przystankach autobusowych pojawia się komunikat zachęcający do noszenie elementów odblaskowych.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

pow. żuromiński

pow. szydłowiecki 

pow. żyradowski 

Powrót na górę strony