Wizyta holenderskiej delegacji w ramach projektu KOBAN
W czwartek (30.01) odbyła się wizyta przedstawicieli holenderskiej Policji w siedzibie KWP zs. w Radomiu w ramach międzynarodowego projektu KOBAN. W spotkaniu z Komendantem Wojewódzkim Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemarem Wołowcem udział wzięli Patrick Padding - koordynator projektu KOBAN, funkcjonariusz holenderskiej Policji, szef międzynarodowej sieci ENLETS oraz Susanne van der Veen - asystentka koordynatora projektu KOBAN.
Wizyta poza omówieniem dalszych kierunków współpracy w projekcie, objęła prezentację komórek organizacyjnych KWP zs. w Radomiu, Sali Tradycji, stanowiska dowodzenia Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu, pomieszczeń dla osób zatrzymanych Wydziału Konwojowego KWP zs. w Radomiu, wyposażenie strzelnicy KMP w Radomiu oraz wizytę w Posterunku Policji w Goździe Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Projekt KOBAN jest koordynowany przez podinsp. Wojciecha Madeja oraz Sylwię Szewczyk z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu. Trzyletnia współpraca partnerów międzynarodowego konsorcjum jest ukierunkowana na wzmacnianie współpracy Policji ze społeczeństwem (Community Policing) ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie małych, decentralizowanych jednostek policji, pracę zorientowaną na problemy i wysoki poziom uczestnictwa obywateli i lokalnych partnerów, a wszystko to przy jednoczesnym skupieniu się na konkretnym temacie dla społeczności docelowej. KOBAN jest ukierunkowany na szukanie najlepszych rozwiązań dla potrzeb Policji i społeczności, zapewniając jednocześnie, że lokalne siły policyjne są wyposażone w wiedzę, umiejętności i technologie, których potrzebują do skutecznego gromadzenia informacji i reagowania na incydenty.
W projekcie w 2025/2026 r. zaplanowano przeprowadzenie działań pilotażowych obejmujących przeprowadzenie diagnozy zagrożeń lokalnych na terenie wybranej jednostki Policji garnizonu mazowieckiego, doskonalenie właściwych reakcji na zagrożenia, przy wykorzystaniu filarów uspołeczniania przedsięwzięć tj. KMZB, aplikacji Moja Komenda oraz debat społecznych. W dalszej kolejności zaplanowano przeprowadzenie ankiet w celu uzyskania odpowiedzi na pytania: co dzieje się w lokalnym środowisku, dlaczego tak się dzieje (przyczyny), jakie działania zapobiegawcze należy zaprojektować/rozszerzyć, kto powinien wziąć udział w działaniach, jakie grupy społeczne i jakie podmioty powinny wdrażać proponowane rozwiązania dla lokalnej społeczności.
Podobne obszary pilotażowe będą przeprowadzane w następujących krajach: Walencja (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), Bruksela (Belgia), Niderlandy (Zaandam oraz Utrecht) i Savonlinna (Finlandia).
Poza działaniami pilotażowymi w projekcie będą organizowane wizyty z przedstawicielami Policji instytucji partnerskich z następujących krajów: Hiszpanii, Portugalii, Czech, Niderlandów, Finlandii, Belgii oraz Polski.
Autor: Sylwia Szewczyk/WP KWP