Ogólnopolska akcja Policji wymierzona w osoby ukrywające się przed polskimi organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości
Mazowiecka Policja wzięła udział w ogólnopolskiej akcji, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia. Akcja odbyła się w dniach 13 i 14 lutego 2025 roku i zaangażowała 2162 policjantów mazowieckiego garnizonu. Wśród zatrzymanych 62 osób znaleźli się podejrzani oraz oskarżeni o różnorodne przestępstwa, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa i kradzieże. Zatrzymani trafili do aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata.
W akcji, która prowadzona była przez 2 dni wzięło udział 2162 policjantów z garnizonu mazowieckiego. Przygotowania do akcji trwały kilka tygodni i wymagały pełnej współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Wykorzystano najnowsze technologie do wytypowania miejsc przebywania osób poszukiwanych, co umożliwiło skuteczne przeprowadzenie działań. Sprawdzano również miejsca grupowania się obcokrajowców, gdzie natrafiono na osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia, czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.
List gończy jest najwyższą formą poszukiwań, wydawaną przez sąd lub prokuraturę w stosunku m.in. do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub zbiegłych z aresztu. Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego. Zarządzenia o ustalenie miejsca pobytu mają na celu ustalenie miejsc przebywania osób niezbędnych do wykonania czynności procesowych.
W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 62 osoby poszukiwane, w tym 15 obcokrajowców.
Działania były prowadzone w ścisłej koordynacji ze Strażą Graniczną, co umożliwiło sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie kraju. Wynikiem współpracy było sporządzenie 8 wniosków o wydalenie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.
Mazowiecka Policja w 2024 roku poszukiwała 3345 osób na podstawie listów gończych, 924 na podstawie nakazów doprowadzenia oraz 7441 w ramach zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu. Dzięki działaniom mazowiecki funkcjonariuszy zakończono poszukiwania listem gończym wobec 1185 osób, nakazem doprowadzenia wobec 5114 osób oraz ustalono miejsca pobytu 4235 osób.
Akcja jest początkiem cyklicznych działań służb, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Przestępcy, zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy, nie mogą czuć się bezkarnie na terenie naszego kraju.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu
Dane: Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu