Aktualności

Kolejny pies służbowy w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu

Kurs specjalistyczny dla przewodników psów służbowych do działania bez kagańca rozpoczął post. Kacper Warchoł z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. To już szósty pies tej kategorii w radomskiej komendzie, a dziewiąty w zespole psów służbowych. Oprócz sześciu „peteków”, w Radomiu jest także spec od wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. Zakup psa był możliwy dzięki wsparciu Powiatu Radomskiego, które przekazały na ten cel środki finansowe.

Owczarek belgijski, który podczas przyjęcia na kurs otrzymał nazwę "Watur", pochodzi z województwa lubelskiego, od hodowcy z kilkudziesięcioletnią praktyką szkolenia psów dla różnych służb, między innymi Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej. To pies o muskularnej budowie ciała i eleganckim wyglądzie. Już teraz waży 30 kg, a to dopiero roczny psiak.

Rasa ta wywodzi się z Belgii, gdzie psy wykorzystywano głównie do pilnowania stada owiec i bydła. Oprócz kontrolowania ruchu stada, psy miały za zadanie chronić je przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. W 1891 roku profesor zootechniki z Belgii - Adolf Reul założył pierwszy klub hodowlany owczarków belgijskich, a w 1897 roku rasa została oficjalnie uznana przez Federation Cynologique Internationale (FCI).

Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: Malinois, Tervueren, Groenendael i Laekenois. Watur to odmiana malinois, która charakteryzuje się krótką, gładką sierścią o płowym umaszczeniu. Właśnie to umaszczenie wyróżnia go na tle innych owczarków. Wszystkie odmiany cechuje potrzeba dużej aktywności, szkolenia i pracy. Są to psy aktywne, potrzebujące dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Są niezwykle zwinne, skoczne, ciężko jest je „zmęczyć”. Dlatego są doskonałymi kandydatami do psich sportów. Mimo bardzo dużej inteligencji potrzebują konsekwentnego opiekuna, który będzie poświęcał mnóstwo czasu na szkolenie i zabawę.

Pięciomiesięczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej to nauka wzajemnej komunikacji, utrwalanie pożądanych zachowań, ale też ćwiczenie własnej cierpliwości. Owczarki belgijskie wymagają naprawdę dużej uwagi, pracy i skupienia. Przeglądając fora miłośników rasy, można wysnuć wniosek w jaki sposób myśli typowy "maliniak": Jeśli na mojej drodze znajdzie się przeszkoda, tym gorzej dla niej.

 

Wydział Prewencji KWP/st. asp. Edyta Sułkowska

Powrót na górę strony