Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych - 15-latek zatrzymany w Radomiu za przekroczenie prędkości hulajnogą elektryczną
W Radomiu 15-latek poruszał się hulajnogą elektryczną z prędkością 44 km/h, łamiąc obowiązujące przepisy. Nie posiadał wymaganych uprawnień, a pojazd nie spełniał norm technicznych. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego. Mazowiecka Policja przypomina zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, których przestrzeganie jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Policjanci z radomskiej drogówki zatrzymali 15-latka, który poruszał się hulajnogą elektryczną z prędkością 44 km/h – ponad dwukrotnie szybciej niż dopuszczają przepisy. Do zdarzenia doszło 11 lipca na jednej z ulic Radomia. Funkcjonariusze ustalili, że nieletni nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem – nie miał karty rowerowej ani prawa jazdy kategorii AM.
Dodatkowo hulajnoga nie spełniała norm technicznych – była pozbawiona ogranicznika prędkości. Nastolatek poruszał się jezdnią z ograniczeniem do 50 km/h, co narusza regulacje dotyczące poruszania się hulajnogą. Policjanci skierowali sprawę do sądu rodzinnego. O tym przeczytasz w komunikacie: Jechał hulajnogą elektryczną z prędkością 44 km/h.
To zdarzenie pokazuje, jak ważne jest respektowanie przepisów oraz odpowiednie przygotowanie techniczne pojazdu i użytkownika.
W związku z rosnącą popularnością hulajnóg elektrycznych, funkcjonariusze drogówki przypominają, że pojazd ten, mimo swojej dostępności, podlega przepisom ruchu drogowego.
Kto może kierować hulajnogą elektryczną:
- Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej – nawet pod opieką dorosłych.
- Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
- Osoby powyżej 18 lat nie muszą posiadać dokumentu uprawniającego.
Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną:
- Korzystanie ze ścieżek rowerowych – jeżeli są dostępne. W ich braku: jazda po jezdni z ograniczeniem do 30 km/h.
- Jazda po chodnikach – tylko gdy nie ma ścieżki rowerowej ani jezdni z ograniczeniem do 30 km/h. Prędkość należy dostosować do ruchu pieszych.
- Maksymalna dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogą to 20 km/h.
- Pojazd musi posiadać światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek i hamulec.
- Zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.
- Hulajnoga przeznaczona jest tylko dla jednej osoby – przewożenie pasażerów jest niedozwolone.
- Zakaz holowania innych pojazdów hulajnogą.
Przejścia dla pieszych należy pokonywać pieszo – prowadząc hulajnogę.
- Parkowanie musi odbywać się w sposób nieutrudniający ruchu pieszym – z zachowaniem minimum 1,5 m wolnej przestrzeni na chodniku.
- Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona i traktowana jak w przypadku rowerów.
Mazowiecka Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że hulajnoga elektryczna to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego – jej użytkowanie wymaga znajomości przepisów i odpowiedzialności.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/MS
Film Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych
Pobierz plik Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych (format mp4 - rozmiar 20.24 MB)