Aktualności

Debata społeczna w Lipsku

Data publikacji 27.10.2017

Przedwczoraj w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury w Lipsku odbyła się debata społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu lipskiego.

W sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury w Lipsku odbyła się debata społeczna - pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu lipskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku mł.insp. Wojciecha Brandta, Starostę Lipskiego Romana Ochyńskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko Jacka Wielorańskiego. Na sali obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących z lipską Policją na rzecz bezpieczeństwa, dyrektorzy szkół, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku i w Solcu nad Wisłą oraz oczywiście mieszkańcy powiatu.

Komendant Powiatowy Policji w Lipsku podinsp. Wojciech Brandt po rozpoczęciu debaty przywitaniu uczestników, omówił strukturę naszej jednostki, przedstawił stan bezpieczeństwa na terenie powiatu lipskiego z uwzględnieniem 7 kategorii przestępstw, zapobiegania przemocy w rodzinie, jak również bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, seniorów, oraz rolę dzielnicowego w funkcjonowaniu policji. Podczas debaty omówione zostało także narzędzie teleinformatyczne – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo. Przedstawione zostało krok po kroku dodawanie nowych zgłoszeń na wskazanej mapie. Kolejnym punktem podczas spotkania z mieszkańcami było omówienie aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda”, dzięki której w szybki sposób możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Aplikacja ta jest całkowicie darmowa i zawiera wszystkie dane teleadresowe każdej jednostki policji.

W kolejnej części debaty uczestnicy mogli zadawać pytania oraz przedstawić swoje spostrzeżenia i uwagi na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Poruszano tematykę podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tj. budowy chodników przy drodze krajowej 79 w miejscowości Maruszów oraz zwiększenie bezpieczeństwa odnośnie piratów drogowych również w miejscowości Maruszów. Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Irena Kościelecka-Bajkowska podziękowała policjantom za dotychczasową wspaniałą współpracę. Komendant Hufca ZHP Jolanta Wilczyńska – Furmanek podziękowała za dbanie o bezpieczeństwo podczas XXVI Dni Chorągwi Mazowieckiej w Lipsku, które odbyły się we wrześniu oraz Redaktor Naczelny Twoje Radio Lipsko Władysław Bajkowski podziękował za przekazywanie codziennej porcji informacji policyjnych dotyczących naszego powiatu.

Na zadane pytania Komendant Powiatowy Policji w Lipsku mł.insp. Wojciech Brandt oraz Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko Jacek Wielorański udzielili wyczerpujących odpowiedzi, jednak część musi zostać sprawdzona i poddana analizie, aby móc się do nich ustosunkować.

 

Komendant Powiatowy Policji w Lipsku przyjął złożone wnioski i zapewnił, że te które leżą w jego kompetencjach zostaną rozpatrzone i jeżeli ich wdrożenie w życie będzie możliwe uczyni to jak najwcześniej. Podsumowując debatę podziękował wszystkim obecnym za udział w spotkaniu oraz za zabranie głosu w dyskusji. Podkreślił również, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo i bardzo ważnym elementem w tej dziedzinie jest współpraca różnych instytucji z lokalnym społeczeństwem.

 

Autor: asp. Tomasz Krukowski

 

Powrót na górę strony