Aktualności

„Akademia Dzielnicowego” na Mazowszu

Data publikacji 17.11.2017

„Akademia Dzielnicowego - razem dla lokalnego bezpieczeństwa” to mazowiecki projekt realizowany w ramach programu "Razem Bezpieczniej" im. Wł. Stasiaka na lata 2016-2018. Aktualnie realizowany jest kolejny jego etap, w ramach którego dzielnicowi inicjują przedsięwzięcia profilaktyczne w swoich rejonach służbowych. Inicjatywę w powiecie ostrowskim wsparł znany aktor Tomasz Bednarek.

Impreza w powiecie ostrowskim została zorganizowana przez dzielnicowego mł. asp. Grzegorza Radomskiego. Rozgrywki miały na celu propagowanie zasad fair play oraz kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych zachowań podczas imprez sportowych. Gościem honorowym był znany aktor Tomasz Bednarek, który przed rozpoczęciem meczu pomiędzy policjantami wspomaganymi przez strażaków a uczniami omówił kodeks postępowania prawdziwego kibica.

Podczas akcji rozegrano w sumie 3 mecze, którym towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Z trybun słychać było doping uczniów którzy brali jednocześnie udział w konkursie na najciekawszą formę kibicowania. Na boisku drużynom kibicowała maskotka ostrowskiej Policji - Lisek. W przerwach między rozgrywkami uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę dziennikarza i przeprowadzić wywiad z Tomaszem Bednarkiem. Dzieci miały również niepowtarzalną okazję zdobycia autografu aktora.

Akcja "Kibicowo na stadionie z komisarzem Golkiem" zakończyła się wręczeniem drużynom pamiątkowych pucharów. Klasy które przygotowały najciekawsze formy dopingu otrzymały nagrody a dla wszystkich uczestników przygotowano słodycze. Tomasz Bednarek z rąk Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Mirosława Olszewskiego odebrał podzikęowanie za udział w tak szczytnym przedsięwzięciu.

Natomiast hala sportowa oraz Centrum Kultury w Żyrardowie zapełniły się dziećmi i młodzieżą z trzech miejskich szkół, wszystko po to, aby wziąć udział w happeningu pod hasłem "Pomyśl zanim uderzysz”. Pomysłodawczynią inicjatywy była sierż. szt. Anna Rabas-Szarska dzielnicowa z Żyrardowa, która postanowiła w nieco odmienny sposób dotrzeć do młodych ludzi i poruszyć kwestie przemocy w szkole, w domu i na ulicy.

W przedsięwzięciu uczestniczyło niemal tysiąc uczniów. W spotkaniu udział wzięła też grupa zawodników samoobrony Young Grapplers - dziecięcych i młodzieżowych utytułowanych mistrzów i v-ce mistrzów Polski, którzy pokazali, że umięjętności siłowe nie muszą być wykorzystywane, aby krzywdzić innego człowieka. Podczas przedsięwzięcia poruszona została również tematyka zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci, ponieważ w dalszym ciągu zbyt wielu ludzi akceptuje stosowania przemocy.

Uczestnicy happeningu przynieśli wypisane na kartkach hasła antyprzemocowe, z którymi zapozowali przed mediami. Bowiem założeniem happeningu było również, aby w lokalnych mediach pojawiły się zdjęcia dzieci i młodzieży protestujący przeciwko przemocy, po to aby zmusić do przemyślenia innych ludzi, być może sprawców przemocy. Dzieci chciały pokazac, że nie godza się na zadną formę przemocy, wśród siebie, w szkole, na ulicy, czy stosowaną w rodzinach.

Zupełnie inny pomysł na „Akademię” miał mszczonowski dzielnicowy. Na terenie boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej w Mszczonowie wjechał samochód ciężarowy, do którego mógł wsiąść każdy chętny, zarówno dziecko, jak też osoba dorosła, aby zobaczyć jaką widoczność ma kierowca z tak dużego samochodu. Inicjatorem spotkania był asp. szt. Sławomir Zieliński, mszczonowski dzielnicowy. Policjantowi nie straszna była listopadowa pogoda, aby zrealizować happening pod nazwą „Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy”. Dzielnicowy postanowił uświadomić przede wszystkim młodemu pokoleniu jak wielkie znaczenie ma nierozważne zachowanie ludzi na drodze. Pieszym często brakuje wyobraźni i w sposób nieodpowiedzialny nagle wchodzą na jezdnie, nie zwracając uwagi na dłuższą drogę hamowania załadowanego kilkunastoma tonami zespołu pojazdów. Aby młodzieży lepiej zobrazować problem wokół samochodu wytyczone zostały martwe strefy, czyli miejsca, w których kierujący nie widzi co się dzieje na drodze. Policjant podzielił się również z młodzieżą swoim zawodowym doświadczeniem dzięki, któremu mógł opowiedzieć o bezmyślnych zachowaniach pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Dodatkowo młodzież miała możliwość porozmawiania z kierowcą, który samochodem ciężarowym jeździ niemal codziennie. Sam przyznaje, że do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi nie tylko przez nadmierną prędkość, ale również przez uwagę pieszych skoncentrowaną na telefonach komórkowych, a nie na drodze.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony