Aktualności

Inauguracja działań „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 07.12.2016

Dziś w Radomiu odbył się briefing inaugurujący kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Policyjne działania będą prowadzone na terenie całego województwa mazowieckiego od 10 do 21 grudnia i będą miały charakter kontrolno-prewencyjny. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę będą zwracać na prawidłowe oświetlenie pojazdów.

W tych samochodach, w których zostaną ujawnione nieprawidłowości zwiazane z oświetleniem kierujący będą zachęcani, aby udać się do stacji diagnostycznej, która wspomaga działania i tam bezpłatnie będzie można „ustawić” światła.

Mazowieccy policjanci apelują do wszystkich kierujacych oraz właścicieli samochodów, aby nie bagaletizowali kwestii oświetlenia pojazdu, gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego już w najbliższe dwie soboty (10 i 17.12.2016) będzie można na terenie całego województwa odwiedzić wyznaczone stacje diagnostyczne, gdzie diagnosta profesjonalnie sprawdzi i wyreguluje działanie reflektorów w naszym samochodzie. Wykaz stacji, które przystąpiły do działań przedstawiamy poniżej.
 

Pamiętajmy, że w okresie jesienno - zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł w pojeździe ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników mchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.
 

W grudniu ubiegłego roku na ternie garnizonu mazowieckiego Policji zginęło 23 pieszych, czyli prawie 23-krotnie więcej niż w maju (1 osoba). W związku z tym, to wcześnie zapadający zmrok i pogorszenie widoczności były czynnikami determinującymi podwyższone ryzyko zaistnienia wypadku. Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.


 

Wydział Ruchu Drodowego KWP zs. w Radomiu/AC

 

Pliki do pobrania

  • 42.5 KB
Powrót na górę strony