Aktualności

„Agresja i przemoc - przyczyny, skutki i sposoby jej redukowania"

Data publikacji 20.05.2022

Wczoraj (19.05) w siedzibie Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbyła się konferencja pn. „Agresja i przemoc - przyczyny, skutki i sposoby jej redukowania" organizowana przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Oddział w Radomiu, której głównym celem było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat problemu jakim jest agresja i przemoc.

Spotkanie skierowane było do funkcjonariuszy zajmujących się zadaniami z zakresu profilaktyki społecznej garnizonu mazowieckiego oraz nauczycieli, psychologów, pedagogów i dyrektorów z placówek oświatowych z terenu województwa mazowieckiego oraz studentów AHNS w Radomiu.

Konferencję rozpoczął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Piotr Janik, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości, wyraził przekonanie o zasadności podobnych inicjatyw. mł. insp. Piotr Janik podkreślił, że to właśnie na Policji i na placówkach oświatowych spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za zapewnie bezpieczeństwa młodym ludziom, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych i zwiększanie świadomości na temat metod działań i zachowań, jakie należy stosować w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, zagrażających życiu, a wpracowanie wspólnych algorytmów postępowania jest kluczowe i niezbędne. Następnie głos zabrał Kierownik Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Radomiu Bogusław Tundzios, który również jako współorganizator powyższego seminarium przywitał zgromadzonych w auli słuchaczy.

Pierwszymi prelegentami byli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu, którzy przedstawili procedury postępowania w placówkach oświatowych oraz w instytucjach publicznych, motywy i cele działań aktywnego zabójcy oraz najważniejsze przykłady incydentów z jego udziałem w Polsce i na świecie. W swoim wykładzie zwrócili szczególną uwagę na profilaktykę jako obszar minimalizacji skutków działania takiego napastnika, przedstawili sposoby przeciwdziałania jego aktywności, metody walki stosowane zarówno przez uprawnione do tego służby, jak i zwykłych obywateli.

Kolejnym zaproszonym gościem był dr Leszek Mellibruda, który nakreślił psychologiczne podłoże występowania agresji, przybliżył zamaskowane formy przemocy jako źródła i przejawy pasywnej agresji w życiu codziennym.

Następnie dr hab. Dariusz Mucha w swym wykładzie pt." Relaksacja jako jeden ze sposobów zapobiegania agresji i przemocy " - wskazał jak duże znaczenie w życiu ludzkim odgrywa styl życia jaki prowadzi człowiek, jak to oddziaływuje na jego psychikę, zachowanie i kontakty z otoczeniem, ponadto Pan profesor zapoznał zgromadzonych z metodami relaksacji w oparciu o najnowsze badania w tej dziedzinie.

Na zakończenie wykładowej części konferencji podinsp. Agnieszka Guza - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz dr Andrzej Gołębiowski - Dziekan Wydziały Studiów Strategicznych i Technicznych Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu podziękowali wszystkim za udział i zaprosili na część warsztatową spotkania, gdzie każdy uczestnik spotkania mógł wybrać jeden spośród trzech warsztatów tj. pierwszy warsztat dotyczył treningu kontroli złości jako metody zapobiegania agresji, kolejny poruszał problematykę interwencji kryzysowej w sytuacji przemocy; oraz ostatni warsztat, który dotyczył metod relaksacji, jako jednego ze sposobów zapobiegania agresji.

Wydział Prewencji KWP

Powrót na górę strony