Aktualności

By dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły…

Data publikacji 01.09.2022

Policjanci na całym Mazowszu prowadzą działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W pierwszych dniach września, policyjne patrole pełnią służbę w rejonach szkół oraz zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa policjanci wykorzystują m.in. drony i specjalny system kamer umożliwiający rejestrację obrazu oraz jego zdalną transmisję do komputera.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Tłumy dzieci i młodzieży będą codziennie zmierzać do swoich szkół i przedszkoli. Wiele z nich musi przejść przez ruchliwe ulice, ominąć niebezpieczne skrzyżowania i zatłoczone  przejścia. Początek września to czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości. Policjanci dobrze wiedzą, że rozkojarzone po wakacjach dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne zdarzenia. Właśnie teraz częściej zdarza się, że nieostrożnie wbiegają na jezdnię, beztrosko  przechodzą przez ulicę, nawet przy czerwonym świetle, nieprawidłowo idą wzdłuż drogi.

1 września, policjanci rozpoczęli akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Jak co roku, przed szkołami pojawiły się policyjne patrole, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Funkcjonariusze kontrolują,  jak kierowcy jeżdżą w rejonie, gdzie przemieszczają się uczniowie. Zwracają uwagę na zbyt szybką jazdę, niebezpieczne manewry wyprzedzania i omijania, a także niezatrzymywanie się przed przejściami dla pieszych. Policjanci sprawdzają, czy osoby jadące samochodem używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Ale też pomagają najmłodszym przy przechodzeniu przez jezdnię.

Przy szkołach można zauważyć nie tylko umundurowanych policjantów z wydziałów ruchu drogowego, ale także specjalny system kamer umożliwiający rejestrację obrazu oraz jego zdalną transmisję do komputera, który trafił do mazowieckich policjantów w tym roku. Sprzęt ten umożliwia dozorowanie niebezpiecznych miejsc w formie zdalnej, a następnie przekazywanie tej informacji do patroli, które reagują na popełniane wykroczenia. Mundurowi wykorzystują też w działaniach policyjne drony.

Przypominamy też, by szykując wyprawkę do szkoły pamiętać o elementach odblaskowych.  Plecak, kurtka, czy odblaskowa opaska na rękę, sprawiają, że dziecko jest lepiej widoczne w świetle reflektorów, a przez to bezpieczniejsze.

Zespół Prasowy KWP

  • Wyświetlacz drona
  • Radiowóz stojący przy ulicy
  • Dwa policyjne motocykle
  • Stop klatka z monitoringu
  • Przejście dla pieszych
  • Policyjni motocykliści

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.48 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony