Aktualności

Policjanci z Wyszkowa pomogli zagubionej seniorce z zanikami pamięci. #PomagamyiChronimy

Data publikacji 16.03.2023

Szybka reakcja policjantów ruchu drogowego na otrzymane zgłoszenie pozwoliła na bezpieczny powrót do domu 70-latki, która cierpi na zaniki pamięci. Zagubiona mieszkanka Wyszkowa poruszała się pieszo drogą ekspresową S-8. Mundurowych zaalarmował jeden z przejeżdżających kierowców. Aż strach pomyśleć co mogło się stać, gdyby nie reakcja zgłaszającego i natychmiastowa interwencja mundurowych. Ta podróż mogła zakończyć się tragedią. Apelujemy, zwracajmy uwagę na seniorów! Nie bądźmy obojętni.

Służba to przede wszystkim niesienie pomocy potrzebującym. Policyjne interwencje dotyczą różnych sytuacji. Część z nich związana jest z dramatycznymi chwilami, w których zagrożone jest ludzkie życie, a część dotyczy drobnych spraw, jednak nie mniej ważnych. Funkcjonariusze do każdej interwencji podchodzą profesjonalnie i z jednym celem – pomóc drugiej osobie.

W środę (15.03) około godziny 13.30 dyżurny wyszkowskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o starszej osobie idącej drogą ekspresową S-8 w stronę Białegostoku. Mundurowi z ruchu drogowego bez chwili wahania rozpoczęli patrolowanie ekspresówki, ponieważ wiedzą jak duże prędkości osiągają samochody na tego typu drodze. W tej sytuacji życie osoby pieszej może być zagrożone.

Po chwili od otrzymanego zgłoszenia funkcjonariusze na wysokości miejscowości Ojcowizna zauważyli starszą kobietę. Rozmowa z seniorką była jednak mocno utrudniona, nie wiedziała, jak się nazywa, gdzie jest, ani gdzie mieszka. Kobieta sprawiała wrażenie kompletnie zagubionej i bezradnej. Funkcjonariusze zatroszczyli się o kobietę i chcąc pomóc seniorce, rozpoczęli ustalanie najważniejszych informacji na jej temat. Szczęśliwie podczas czynności kobiecie zadzwonił telefon komórkowy. Kiedy odebrali go mundurowi okazało się, że do mieszkanki Wyszkowa zadzwoniła zdenerwowana córka, która od kilku godzin szuka mamy. Córka seniorki była  wtym czasie przed komendą Policji, aby zgłosić jej zaginięcie. Z relacji córki jasno wynikało, że 70-latka cierpi na zaniki pamięci.

W tej sytuacji policjantom nie pozostało nic innego, jak bezpiecznie odwieźć 70-latkę do jej bliskich, którzy się nią zaopiekowali. Gdyby nie reakcja świadka i natychmiastowa  interwencja mundurowych ta podróż drogą szybkiego ruchu mogła zakończyć się tragicznie.

Zwracajmy uwagę na ludzi wokół nas, szczególnie seniorów! Nie bądźmy obojętni na ich los!

 

Poniżej publikujemy kilka rad.

Jak najlepiej chronić seniora/osobę z zaburzeniami pamięci?

 • Regularnie, najlepiej codziennie, kontaktuj się z osobą starszą/z zaburzeniami pamięci mieszkającą samodzielnie;
 • Dopilnuj, by regularnie przyjmował/-a niezbędne lekarstwa;
 • Staraj się na bieżąco monitorować sprawność funkcji poznawczych osoby – obserwuj, jak się porusza, orientuje w terenie i komunikuje;
 • Pamiętaj, w co zwykle się ubiera oraz którą drogą przeważnie chodzi do często odwiedzanych miejsc (np. do sklepu, na spacer, do kościoła, do rodziny czy znajomych);
 • Zrób aktualne zdjęcie osoby – to w razie potrzeby bardzo pomoże Policji i ratownikom;
 • Na wewnętrznej stronie ubrania lub w kieszeniach umieść „wszywki” z danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów;
 • Wyposaż osobę w telefon komórkowy lub opaskę na rękę, z kluczowymi danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów;
 • Do telefonu komórkowego seniora/osoby z zaburzeniami pamięci wpisz numer ICE (tam zadzwonią ratownicy w razie wypadku, dlatego powinien być to numer opiekuna, który będzie mógł szybko zareagować);
 • Zainstaluj w telefonie aplikację do wyszukiwania lokalizacji seniora;

Rozpoznaj możliwość wyposażenia seniora w narzędzia dedykowane dla osób starszych, jak np. opaskę S.O.S., która:

 • odbiera połączenia przychodzące od numerów zapisanych w aplikacji;
 • wykonuje połączenia wychodzące po wcześniejszym użyciu przycisku S.O.S.;
 • jest prosta w obsłudze, przyciski są duże i widoczne;
 • dzięki lokalizacji GPS, GSM, Wi-Fi i BTS, można szybko i wygodnie zlokalizować swojego bliskiego, a aktualne miejsce jego pobytu, sprawdzić w aplikacji mobilnej.
 • jeżeli osoba, która ją nosi źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, za pomocą jednego przycisku może wysłać sygnał S.O.S., a opiekun w kilka sekund otrzyma wiadomość SMS na swój telefon komórkowy.

 

Co zrobić, jak zaginie senior bądź osoba z zaburzeniami pamięci?

Powiadom Policję – możesz to zrobić w dowolnej jednostce Policji w momencie, kiedy tylko uznasz, że osoba zaginęła;

Porozmawiaj z sąsiadami zaginionej/-go, przejdź się w miejsca, które osoba ta lubi odwiedzać (kościół, cmentarz, targowisko, park);

Obdzwoń okoliczne szpitale, przychodnie;

Przeszukaj rzeczy osobiste zaginionej/-go, czasem można się natknąć na jakąś wskazówkę;

Wydrukuj plakaty z możliwie najbardziej aktualnym zdjęciem zaginionej/-go i porozwieszaj je w okolicy;

Dodaj post o zaginięciu osoby w mediach społecznościowych;

Pozostań w stałym kontakcie ze służbami prowadzącymi poszukiwania.

 

Jak rozpoznać seniora/osobę z zaburzeniami pamięci potrzebującą pomocy?

Ubranie osoby: niedostosowane do pory roku lub dnia (zimowa czapka latem, brak kurtki w chłodne dni, piżama), brak podstawowych elementów ubioru (często butów);

 1. nielogiczne, nerwowe zachowania;
 2. wypowiedzi, pytania - nieadekwatne do czasu i miejsca;
 3. osoby starsze, nieznane z widzenia, a przebywające dłuższy czas pod Twoim domem bez określonego celu, często zdezorientowane. 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony