Aktualności

Profilaktyczne rozmowy z młodzieżą

Data publikacji 17.03.2023

Spotkania z młodzieżą dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich, cyberzagrożeń, czy też cyberprzemocy są prowadzone cyklicznie i mają charakter profilaktyczny. Jest to bardzo ważny temat, zważywszy, że w ubiegłym roku w czerwcu weszła w życie nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Internet to niezwykle przydatne źródło informacji, które każdy z nas codziennie wykorzystuje  w swoim życiu. Jednak są w nim również te „złe rzeczy”, które chłoniemy, a w szczególności dzieci i młodzież. W dzisiejszych czasach niestety komunikatory są wykorzystywane do szerzenia hejtu i nienawiści w stosunku do rówieśników przez szkolną młodzież. Komenda Powiatowa Policji w Sokołowie Podlaskim stale współpracuje z placówkami oświatowymi na terenie powiatu sokołowskiego, aby zapobiegać przejawom przemocy internetowej.

Przykładem takiego spotkania profilaktycznego była pogadanka w I Liceum Ogólnokształcącym w Sokołowie Podlaskim z klasami pierwszymi. Bardzo ważnym aspektem spotkań jest uświadomienie o tym, że pomimo swojego młodego wieku młodzież również ponosi konsekwencje swojego działania, oraz to, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Na spotkaniach zawsze podkreślane jest również to, aby nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka - widzisz, słyszysz, że ktoś cierpi - reaguj!

Aktualne przepisy ustawy dają nowe możliwości zarówno dla Policji, jak i dla dyrektorów szkół. Między innymi wobec osoby nieletniej policjanci mogą zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie, przywrócenie stanu poprzedniego, zawiadomienie rodziców, zawiadomienie szkoły do której nieletni uczęszcza.

Autor: st. sierż. Aleksandra Borowska

Powrót na górę strony