Aktualności

Ostrołęcki Policjant z wyjątkową pasją

Data publikacji 05.04.2023

Jest policjantem z zawodu, prywatnie ojcem i mężem, a stworzone przez niego od wielu lat „Palmy Kurpiowskie” od lat budzą zachwyt i zajmują czołowe miejsca w konkursach na najpiękniejszą palmę kurpiowską towarzyszącą Niedzieli Palmowej w Łysych, która jest organizowana od kilkudziesięciu lat. Nie inaczej było podczas 53 edycji tego konkursu, przygotowana przez funkcjonariusza palma miała 4 metry długości i znalazła się na podium.

Policjanci żyją nie tylko zatrzymywaniem przestępców i dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców. Po pracy starają się realizować swoje pasje. Asp. szt. Jacek Nurczyk w Policji służy od blisko 20 lat, prywatnie jest mężem i ojcem.

Funkcjonariusz mieszka w Łysych i od wielu lat tradycyjnie przygotowuje „Palmy Kurpiowskie” na Niedzielę Palmową w Łysych, która jest organizowana od kilkudziesięciu lat, bierze w niej udział kilka tysięcy osób. Swoją pasja „zaraził” także żonę oraz syna.

Policjant przygotował również Palmę Kurpiowską na 53 edycję konkursu na „Palmę Kurpiowską 2023”. W rywalizacji o tę najpiękniejszą wzięło udział 80 ręcznie wykonanych prac.

Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie palmy prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Ostatecznie palma wykonana przez policjanta wspólnie z żoną i synem zajęła III miejsce w kategorii indywidualnej, tym samym znalazła się na podium, miała 4 metry długości.

Jak przyznaje sam policjant, aby wykonać taką pracę potrzeba poświęcić dużo cierpliwości i kilkadziesiąt godzin wolnego czasu. Jednak finalny efekt w postaci pięknego rękodzieła rekompensuje wszystkie te wyrzeczenia. Mundurowy dodał, że najważniejsza dla niego jest wyjątkowa kurpiowska tradycja, którą chce w ten sposób „zaszczepić” młode pokolenia.

Kurpiowskie palmy w Łysych niesione są w procesji w Niedzielę Palmową, a potem widzowie, którzy tłumnie przybywają na te uroczystości z całego kraju mogą je oglądać w starym parafialnym kościele. Niedzieli Palmowej towarzyszą w Łysych kiermasze rękodzieła artystycznego.

kom. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony