Aktualności

Przestępczy proceder nielegalnego przewożenia i składowania niebezpiecznych odpadów

Data publikacji 10.04.2023

Przestępczy proceder na rynku obrotu odpadami niebezpiecznymi cały czas trwa. Istnieje wiele nieuczciwych firm specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu, składowaniu i pozbywaniu się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. W związku z tym w ostatnich latach nasila się także zjawisko porzucania odpadów w razem z całymi naczepami, zostawiania ich na prywatnych posesjach, czy w wyrobiskach poeksploatacyjnych. Niebezpieczne substancje stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Dlatego w walce z tym niebezpiecznym procederem policjanci współpracują z przedstawicielami wielu służb i instytucji.

Przez Polskę przejeżdżają ciężarówki z tonami nielegalnych odpadów. Zdarza się, że celowo pozostawiane są naczepy z niebezpiecznymi substancjami, śmieci i niebezpieczne ciecze są porzucane na podwórkach, magazynach, placach, przydrożnych parkingach, czy lasach a ich utylizacja kosztuje setki tysięcy złotych.

We wrześniu 2022 r. z uwagi na planowane prace na parkingu przy jednym z zakładów produkcyjnych w pow. ostrowskim pracownicy tego zakładu otworzyli naczepę, która stała tam od kilku miesięcy. Wewnątrz znajdowały się 24 zbiorniki o poj. 1000 litrów każdy wypełnione substancją, której próbki zostały przesłane do badań, które określiły substancję jako niebezpieczną. Sprawę wyjaśniają policjanci. W ubiegłym roku w magazynie w Radomiu policjanci zatrzymali do kontroli scanię, na naczepie której znaleziono 11 palet z beczkami, zawieranymi toksyczne odpady. Ponadto w hali policjanci ujawnili kilkaset mauzerów i beczek z zawartością różnych płynnych substancji. Do sprawy zatrzymano 2 mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty. W takcie czynności okazało się, że sprawcy w internecie znaleźli ogłoszenie o możliwości wynajęcia hali. Zgodnie z zapisami umowy w wynajętym magazynie miała być składowana chemia budowlana. Okazało się jednak, że w magazynach znajdowały się odpady niebezpieczne.

We wrześniu 2022 r. policjanci z KWP zs. w Radomiu na podstawie zgromadzonych informacji namierzyli samochód ciężarowy, którym miały być przewożone niebezpieczne odpady. Kiedy tylko pojazd zjechał z drogi i dojechał do miejsca docelowego, policjanci rozpoczęli działania, w wyniku których, czterech mężczyzn zostało zatrzymanych. Osoby te (33-62 lat) zostały zatrzymane na gorącym uczynku, gdy rozładowywały samochód, a następnie zrzucały beczki oraz pojemniki typu mauzer do wyrobiska po wydobytym piachu. Policjanci zatrzymali także 61-letniego właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu. Na miejscu w wykopie ujawniono 11 sztuk 1000 litrowych pojemników zawierających kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono kolejne pojemniki z niebezpiecznymi substancjami.

W lutym br. na drodze leśnej w okolicach miejscowości Augustów na terenie gm. Pionki, w samym środku Puszczy Kozienickiej, straż leśna znalazła 65 pojemników o pojemności 20 litrów z nieustaloną substancją. Z etykiet umieszczonych na pojemnikach wynikało, że w pojemnikach mogą znajdować się toksyczne chemikalia, rozpuszczalniki i silne odtłuszczacze. Próbki substancji zostały pobrane do specjalistycznej analizy. Policja zabezpieczyła znalezisko przed postronnymi osobami. Policjanci ustalają, kto mógł zostawić pojemniki w lesie.

Utylizacja nielegalnie składowanych śmieci jest bardzo kosztowna. W zależności od ich rodzaju i składu cena oscyluje w granicach od 3 tys. do 12 tys. złotych za tonę/1000 litrów odpadów. W walce z tym nielegalnym procederem policja współpracuje z przedstawicielami różnych służb i instytucji: prokuratur, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Służby Celno-Skarbowej, laboratoriów analityczno-kryminalistycznych, straży pożarnej i innych.

Przed przestępczym procederem związanym z nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami szczególnie ostrzegamy:

  • Właścicieli hal i magazynów oraz gruntów pod wynajem. W praktyce umowę podpisuje firma, współpracująca nieoficjalnie z nieuczciwym podmiotem, zajmującym się gospodarką odpadami. W krótkim czasie na teren nieświadomego właściciela posesji przywożone bywa kilkaset ton niebezpiecznych odpadów, których prawidłowa utylizacja kosztuje setki tysięcy złotych. Po wykonaniu zlecenia firma, która była wynajmującym, znika, a śmieci zostają.

  • Apelujemy – czytajmy dokładnie umowy zawierane z przedsiębiorcami. Ograniczone zaufanie i rzetelna analiza mogą zaoszczędzić nam sporych kłopotów finansowych. Należy pamiętać, że przyjmując na swój teren odpady, bierzemy na siebie olbrzymi koszt ich utylizacji, o który wzbogaciła się zorganizowana grupa przestępcza. Przez taką niefrasobliwość możemy stracić cały dorobek swojego życia.

  • Przewoźników oraz firm i osób wynajmujących pojazdy transportowe.

    Przypominamy, że w przypadku kontroli drogowej samochodu z ładunkiem, jeżeli dokumenty są niezgodne przewożonym ładunkiem lub jeżeli przewoźnik w ogóle nie ma zezwolenia na przewóz niebezpiecznych substancji, taki samochód jest zabezpieczany na parkingu. Tam pojazd oczekuje razem z zabezpieczonym ładunkiem na decyzję urzędników odnośnie utylizacji tych odpadów. Do czasu wydania decyzji o utylizacji odpadów taki samochód może nawet kilka miesięcy stać na parkingu. Dodatkowo jeżeli firma i kierowca nie mają stosownych uprawnień i dokumentów, mogą ponieść poważne konsekwencje.

  • Osoby mieszkające w pobliżu miejsc na uboczu oraz dużych obszarów, na których przestępcy mogą nielegalnie składować odpady.

    Warto obserwować swoje najbliższe otoczenie. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających w zacisznej okolicy. Naszą czujność powinny wzbudzić pojazdy ciężarowe, które od jakiegoś czasu zaczęły przyjeżdżać w takie miejsca lub odbywający się rozładunek beczek czy palet, beczek na takim terenie. Porzucenie odpadów niebezpiecznych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania może mieć wpływ na nasze zdrowie. Każdy przypadek, który budzi nasze podejrzenia, prosimy zgłosić Policji pod numerem telefonu 112.

Każdy może przyczynić się do eliminacji zagrożeń związanych z nielegalnym składowaniem odpadów.

Jak to zrobić?

O takich zdarzeniach można informować we wszystkich jednostkach Policji. Przypominamy o narzędziu internetowym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można na niej nanieść anonimowo sytuacje, które w naszej ocenie stanowią zagrożenie w konkretnym rejonie. Policjanci weryfikują zgłoszenia, a w razie potwierdzenia, starają się je wyeliminować.

Przypominamy, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Ponadto sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zespół Prasowy KWP

 

Powrót na górę strony