Aktualności

Bezpiecznych podróży podczas Świąt Wielkanocnych

Data publikacji 07.04.2023

Okres świąteczny to czas odpoczynku od codziennych obowiązków i zmartwień. Czas spotkań z bliskimi, ale tez często czas podróży. Nie możemy w tym czasie zapominać o kilku najważniejszych sprawach. O bezpieczeństwo należy dbać zawsze, a kiedy podróżujemy całymi rodzinami, to tym bardziej powinno mieć ono la nas niebagatelne znaczenie.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Siadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że na drodze wiele zależy od nas samych, od stylu jazdy, decyzji związanych z prędkością, wyprzedzaniem, korzystaniem z telefonu komórkowego i innych czynników, na które mamy wpływ.

To w dużej mierze MY decydujemy-czy będzie to relaksująca, bezpieczna, rodzinna podróż, czy też stresująca gonitwa.

Kierowco pamiętaj:

  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu
  • dostosowuj prędkość do panujących warunków i obowiązujących znaków
  • weź pod uwagę takie czynniki jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy


Wyjeżdżając w dalszą trasę;

  • zaplanuj podróż
  • samochód powinien być sprawny 
  • kierowca i pasażerowie przez całą drogę powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
  • młodsze dzieci należy bezwzględnie przewozić w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci.
  • gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymaj się na kilkunastominutową przerwę 


Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze.

Gdy widzimy, że któryś z kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie, reagujmy! Nie lekceważmy podejrzeń, że nietrzeźwa osoba jest kierowcą. Zadzwońmy pod numer 112.

Jednak nie wszyscy podejmą decyzje o podróży, znaczna część zostanie w swoich domach, w swoich miejscach zamieszkania. Jednak i tutaj nasza czujność nie może zostać uśpiona. W okresie świątecznym wiele osób preferuje rodzinne spacery.

Przypominamy pieszym, że podobnie jak kierujący, także są obowiązani do uważania na drodze i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

  • pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a gdy ich nie ma poboczem. Z jezdni korzystamy tylko wtedy, gdy nie ma chodnika bądź drogi dla pieszych, a wzdłuż jezdni brakuje pobocza.


Kierowcy muszą pamiętać, że na jezdni, oprócz pojazdów, mogą też poruszać się piesi, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu, dlatego zawsze powinni bacznie obserwować drogę, aby móc zawczasu zareagować.Życzymy wszystkim spokojnych i bezpiecznych Świąt Wielkiej Nocy i apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze.

Policjanci z mazowieckiej drogówki

Powrót na górę strony