Aktualności

Policjanci z Ostrołęckiej drogówki wraz z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu prowadzili działania NURD

Data publikacji 13.04.2023

Wczoraj policjanci z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego na terenie Ostrołęki prowadzili działania pod nazwą NURD (niechronieni uczestnicy ruchu drogowego). W ich trakcie zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. W działaniach wspierał policjantów mobilny system kamer iCAM z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegali przepisów w rejonie przejść dla pieszych. Zdarzały się przypadki, w których kierowcy w miejscach, gdzie piesi powinni być bezpieczni stwarzali dla nich duże zagrożenie.

Podczas wczorajszych działań policjanci zwracali głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem jest najbardziej narażona na poważne skutki wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Wczorajsze działaniach policjantów ruchu drogowego wspierali funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu. którzy obsługiwali mobilny system kamer iCAM. To urządzenie, które można zamontować praktycznie wszędzie np. na dachu samochodu, budynku czy na słupie. System nie rzuca się w oczy, a jednocześnie pomaga policjantom, którzy dbają o zapobieganie popełnianiu wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych. Wczoraj ten nowoczesny sprzęt był wykorzystywany w Ostrołęce. Przez kilka godzin policjanci nadzorowali szczególnie zagrożone miejsca. Kierowcy, których system mobilnych kamer zarejestrował w trakcie popełniania wykroczeń byli zatrzymywani przez policjantów, pełniących służbę na policyjnych motocyklach.

W trakcie działań policjanci zarejestrowali 9 kierowców, którzy naruszyli przepisy w rejonach przejść dla pieszych. Aż 6 z nich popełniło wykroczenie polegające na wyprzedzaniu na oznakowanym przejściu dla pieszych, 1 dotyczył nieprawidłowego zawracania. Odnotowano także kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na oznakowane przejście.

Przypominamy kierującym, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz 1500 złotych, a przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy 3000 złotych. Taka sama grzywna grozi za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony