Aktualności

Bezpieczny motocyklista to rozważny motocyklista

Data publikacji 13.04.2023

Sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Coraz lepsza pogoda zachęca fanów dwóch kółek do motocyklowych wycieczek. Przez okres zimowy wielu użytkowników dróg zapomniało o obecności motocykli na drogach. Tylko w okresie od 1 do 12 kwietnia br. na drogach garnizonu mazowieckiego Policji doszło do 7 wypadków z udziałem motocyklistów. Apelujemy o rozwagę i wzajemny szacunek na drodze.

1 kwietnia br. Policja rozpoczęła kolejną edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do kierujących m.in. motocyklami. Przypominamy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej, mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki.


Przestrzegajmy przepisów prawa, w szczególności dozwolonej prędkości jazdy oraz zasad pierwszeństwa przejazdu. Każdy motocyklista musi przestrzegać ograniczeń prędkości, a także stosować odpowiedni ubiór ochronny w tym kask. Nie należy przeceniać swoich umiejętności oraz możliwości motocykla.

Aby w bezpieczny sposób rozpocząć jazdę na dwóch kółkach przed pierwszym wyjazdem, każdy motocyklista powinien pamiętać o:

  • sprawdzeniu stanu ogumienia oraz prawidłowego ciśnienia w oponach zalecanego przez producenta, które ma duży wpływ na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo jazdy;
  • skontrolowaniu układu hamulcowego tj. tarczy i klocków hamulcowych, czy nie są nadmiernie wyeksploatowane.

Te kilka wiosennych przykazań powinno zapewnić nam bezpieczną i przyjemną jazdę przynajmniej od strony technicznej.

Aby poprawić bezpieczeństwo na drodze, apelujemy:

Kierowco i Motocyklisto:

  • patrz w lusterka! Przed wykonaniem manewru spójrz w nie nawet dwa razy.
  • droga to nie tor wyścigowy! Prowadź pojazd rozsądnie, byś zawsze szczęśliwie dojechał do celu.
  • zawsze używaj kierunkowskazów. Wzajemne lekceważenie się przez kierowców jest dużym błędem i może skończyć się źle.
  • używaj lusterka wstecznego, są po to, aby mieć świadomość co dzieje się za nami.
  • przewiduj sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyśpieszenie to duża zaleta jednośladów, ale także i mankament. Ze względu na rozmiar inni kierowcy mogą przeoczyć zbliżający się motocykl. Kierowco, bądź maksymalnie skoncentrowany na jeździe i przewiduj zachowania innych uczestników ruchu.
  • dbaj o to, aby być widocznym. Fluorescencyjne wstawki w ubiorze lub jaskrawy kolor kasku poprawią naszą widoczność i mogą uchronić nas od zdarzenia drogowego.
  • uważajmy także na pieszych. Przepuszczajmy ich na pasach, gdy oczekują na możliwość przejścia przez jezdnię.
  • szanujmy się na drodze!!! To apel do wszystkich uczestników ruchu drogowego, który powinien być pierwszą i podstawową zasadą bezpiecznego poruszania się po drogach.

Policjanci ruchu drogowego także rozpoczeli sezon motocyklowy. Każdego dnia wykorzystując swoje służbowe jednoślady, czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwracają na tych motocyklistów, którzy nie przestrzegając przepisów drogowych, stwarzają zagrożenie na drodze. Do najczęstszych „grzechów” motocyklistów zaliczamy przekraczanie dopuszczalnej prędkości, wykonywanie nieprawidłowych manewrów wyprzedzania, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a także kierowanie motocyklem bez wymaganych uprawnień.

Pamiętajmy wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu, pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 


 

Film Motocyklem bezpiecznie do celu

Opis filmu: Motocyklem bezpiecznie do celu

Pobierz plik Motocyklem bezpiecznie do celu (format mp4 - rozmiar 2.1 MB)

Powrót na górę strony